Prodaja Telekoma koči podelu besplatnih akcija

Osnovni razlog zašto Telekoma još nema na berzi jeste taj što bi se tako videlo da je njegova vrednost manja od one koju procenjuje država

Građani će svoje besplatne akcije Telekoma Srbija moći da unovče tek pošto država odluči kakva će biti sudbina te kompanije.

Osnovni razlog zbog kojeg Telekoma još nema na berzi jeste to što bi se tako videlo da je njegova vrednost manja od one koju procenjuje država, a to ne bi bio dobar signal za potencijalnog kupca, tvrde upućeni.

Iako se još proletos uveliko spekulisalo o tome da bi u septembru besplatne akcije Telekoma mogle da se pojave na berzi jer su se za to stekli svi uslovi, ni u oktobru, po svemu sudeći, nema naznaka da će do toga uskoro doći.

Jedino sa čime se u ovom trenutku licitira jeste da li će i pod kojim uslovima država prodati svoju "zlatnu koku", pa je ministar finansija Mlađan Dinkić prvi povukao nogu iznevši u javnost sumu od 2,5 milijardi evra za prodaju 100 odsto vrednosti kompanije.

- Čini mi se da sadašnja Vlada pokušava da testira tržište licitirajući sa cenom. Tek onda kada vide da li mogu da ga prodaju za dve i po milijarde evra, uslediće i odluka da li pustiti akcije malih akcionara na berzu, ako Vlada ostane većinski vlasnik, ili ih pak prodati u celom paketu. Nije realno da se bilo šta dogodi do kraja ove godine - objašnjava broker Branislav Jorgić.

On ipak poručuje da je za male akcionare najvažnije to da kompanija iskazuje dobre rezultate poslovanja, jer će u tom slučaju vrednost tih akcija kad-tad doći do izražaja.

Vlada Srbije usvojila je u aprilu zaključak o besplatnoj podeli akcija Telekoma Srbija i odredila tržišnu vrednost kapitala te kompanije u iznosu od 2,27 milijardi evra.

Samim tim, predviđeno je da će svaki građanin dobiti po 31 akciju, čija je početna cena 2,27 evra po jednoj deonici, što ukupno vredi 70 evra.

Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, kaže da je sasvim logično to što je u jeku predizborne kampanje Vlada usvojila ovakav zaključak, jer je to najzgodniji način uticaja na potencijalne glasače.

- Niko nema petlju da to reši. Zato ne očekujem da će se skoro nešto po tom pitanju značajno desiti - kaže Savić.

Jedan od osnovnih razloga što Telekoma još nema na berzi, prema njegovim rečima, jeste taj što bi država izgubila kontrolu nad oko 20 odsto akcija koje su u vlasništvu građana i zaposlenih.

Nenad Gujaničić, broker "Inteza invest grupe", kaže da bi država uveliko pustila Telekom na berzu da je sigurna da će ga prodati po ceni koju priželjkuje.

- Međutim, u ovim okolnostima nema šanse da dobiju 2,5 milijardi evra, pa se i ne razmišlja o toj opciji. Zato je i cela priča o dodeli besplatnih akcija u domenu jeftinog populizma - zaključuje Gujaničić.

Gujaničić dalje kaže da je neizlazak Telekoma na berzu poslednja ili meč-lopta za odumiranje tržišta kapitala u Srbiji.

- U suprotnom bi i država mogla da profitira, jer bi poslovanje Telekoma na berzi bilo transparentnije pod nadzorom investitora, pa bi samim tim bio i uspešniji. Ali, to je sve deo jedne dugoročnije strategije, a svi znamo da se u Srbiji donose samo one odluke koje imaju kratkoročan efekat - objašnjava Gujaničić.

(Telegraf.rs / Blic)