Napadi na ambasade tek će koštati Srbiju!
SAD i Nemačka u istragama oko paljenja njihovih ambasada posle mitinga "Kosovo je Srbija" 2008. godine insistiraju na otkrivanju političke pozadine
Paljenje američke ambasade još je ozbiljna prepreka unapređenju i potpunoj normalizaciji odnosa Srbije i SAD, dok bi manjak napretka u istrazi o napadu na nemačko predstavništvo Srbiju mogao da košta datuma otpočinjanja pregovora o članstvu u EU, prenosi radio Slobodna Evropa.
Paljenje ambasada 2008. godine, dugi procesi i nepokretanje istraga o onima koji su nasilje inspirisali, dopustili i možda naredili, već su naneli posledice i u srpskom društvu, u kojem su "huligani digli glavu", i u srpskoj diplomatiji. To se neće promeniti sve dok se u istragama ne obuhvati i politička pozadina događaja.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u petak da je otvorena istraga povodom napada na nemačku ambasadu u februaru 2008.
On je poručio da niko nema pravo da napada predstavništva drugih zemalja, i podsetio da još od vremena Spartanaca i Persijanaca postoji pravilo da se poslanici, glasnici ili ambasadori ne diraju, ne ubijaju i ne ugrožavaju.
Slobodna Evropa konstatuje da je najava o istrazi stigla tek uoči odluke o daljem napretku Srbije na evropskom putu, pošto su istragu o tome kao uslov preneli nemački političari, i dan nakon što je sudski proces za paljenje ambasade SAD završen oslobađajućom presudom za to delo. Radio ocenjuje da dugi procesi i mlake kazne obeležavaju istrage o napadu na ambasade SAD, Turske i Hrvatske, kao i mnoge druge slučajeve u kojima su akteri bili desni ekstremisti.
Više tužilaštvo u Beogradu i Novom Sadu pokrenulo je sredinom aprila ove godine istragu protiv još 14 osumnjičenih za napade na ambasade SAD, Turske i Hrvatske u Beogradu posle mitinga "Kosovo je Srbija", a letos je podiglo optužnicu koja čeka pravosnažnost, nakon čega bi trebalo da krene i suđenje.
(Telegraf.rs / Radio Slobodna Evropa / Foto: Profimedia)