Umesto pretplate taksa za RTS?

Država mora da obezbedi dovoljan i stabilan izvor finansiranja, poručio Aleksandar Tijanić. U prednacrtu zakona koji je napravila radna grupa pri OEBS-u, umesto pretplate predviđena je taksa, navode u RRA

Pošto pretplatu za Radio-televiziju Srbije (RTS) plaća samo 30 odsto građana, predviđa se promena načina finasiranja, odnosno uvođenje takse.

Direktor RTS Aleksandar Tijanić i sindikati javnog servisa upozoravaju da je finansiranje nedovoljno da bi sistem javnog servisa normalno funkcionisao.

Najviši procenat naplate pretplate bio je između 62 i 64 odsto, pa je RTS, na primer, 2008. godine imao budžet od 100 miliona evra. Prošlog meseca Beograd je platio 67 odsto, dok je Novi Sad sa nekadašnjih 66, sada spao na 52 odsto.

U ekonomski nerazvijenim regionima, poput Bujanovca, Novog Pazara, Preševa, Lebana, Vranja, Niša i Leskovca, situacija je prilično poražavajuća. U Preševu je, na primer, naplata opala gotovo do nule. U Kragujevcu iznosi 30 posto, koliko je i ukupan srpski prosek.

- Nije normalno da u Hrvatskoj procenat naplate ide preko 90 odsto i da njihov javni servis ima ove godine budžet od 200 miliona evra, a mi imamo 70 miliona evra. Na to dolazi kriza i propaganda da se zakon ne poštuje. Na to dolaze i ogromni dugovi za struju i princip podele prihoda EPS-a i RTS-a, koji ide na štetu RTS-u. Pretplata je gotovo simbolički dobrovoljna, jer zakon neefikasno kažnjava neplatiše i mora da se pretvori u vrstu poreza, takse, sa sankcijama, da bi bila efikasna - kaže Tijanić.

On, međutim, dodaje da to nije posao RTS-a, već države i zakonodavca.

- Normalna država mora da ima i moćan i gledan javni servis. Država mora da obezbedi dovoljan i stabilan izvor finansiranja i da ostavi javni servis na miru sa kadrovskim i drugim zahtevima. To je evropski standard - kaže on.

Potpredsednik Saveta RRA Goran Karadžić upozorava da nikakve promene u ovoj oblasti nisu moguće bez usvajanja novog zakona.

- U prednacrtu zakona koji je napravila radna grupa pri OEBS-u, a koji je upućen prethodnoj vladi, umesto pretplate predviđena je taksa. Rešenja u drugim zemljama su različita, a oni koji su imali ovako nizak procenat naplate uglavnom su ukidali pretplatu i prelazili na finansiranje iz budžeta. Po meni, to je najgora opcija, jer država onda može da vrši veći pritisak na javni servis - smatra on.

Predsednik Izvršnog odbora Udruženja novinara Srbije Petar Jeremić ističe da je plaćanje pretplate zakonska obaveza i dobar način da se obezbedi nezavisnost javnog servisa.

Potpredsednica NUNS-a Jelka Jovanović kaže da zahtev sindikata javnog servisa da se finansiranje prebaci na budžet preti da RTS pretvori u javno preduzeće.

(Telegraf.rs / Izvor: Politika)