KAKO ZARADITI PRVI MILION U SRBIJI? Stvari koje nikada nećete naučiti u našim školama!
U sistemu obrazovanja u Srbiji ne postoji mesto za pravo izučavanje i praktikovanje preduzetništva, pa ne čudi da snovi naših dečaka i devojčica ne dosežu dalje od sigurne plate u državnom preduzeću
Pre izvesnog vremena desila se žučna diskusija na temu da li je sasvim u redu "čekati posao", s obzirom na to da ova fraza nije baš razumljiva velikom broju osoba van ovih prostora (u svetu ljudi obično traže ili samostalno kreiraju posao).
Povod za ovu diskusiju bio je tekst Istoka Pavlovića u Politici - "Čekači posla", gde je jedan od najbitnijih zaključaka činjenica s kojom se 100 odsto slažem - u našem sistemu (formalnog) obrazovanja apsolutno ne postoji mesto za pravo izučavanje i praktikovanje - preduzetništva! Naš sistem (formalnog) obrazovanja jednostavno pretpostavlja da će oni koji završe osnovnu, srednju školu ili fakultet jednostavno naći "uhlebljenje" kao radnici u nekoj postojećoj firmi - i to je to…
Moje je mišljenje da je situacija u Srbiji sa aspekta zapostavljanja preduzetništva tragična!
Kada se pročitaju komentari na pomenuti tekst, kako na mojoj FB stranici, tako i u samom tekstu, ja na to imam tri komentara:
1. Osobe koje se suprotstavljaju mišljenjima da se najbolja pomoć u nalaženju posla može pronaći u sebi imaju toliko fundamentalno različit sistem razmišljanja (stvaran decenijama od strane sebe, roditelja i okoline), da veoma teško ikada mogu promeniti takve stavove.
2. Ogroman broj osoba u ovim krajevima svoju zonu komfora teško može da poveže sa sopstvenom preduzimljivošću (da sam za sebe preduzme nešto).
3. Uopšte nije problematično želeti posao u nekoj postojećoj (dobroj) kompaniji, ali isto tako nije problematično ako vam je sasvim normalno da pored posla u nekoj kompaniji možete lako i sami pokrenuti svoj posao, ako za to postoji potreba (i jedno i drugo podjednako).
Da li smatrate da ste perspektivni?
Obično se kaže da je jedan od najvećih problema mladih (studenata) da za vreme učenja/studiranja nemaju dovoljno prakse. Moje iskustvo pokazuje da ogroman procenat mladih osoba koje su:
a) često volontirale (ne formalno, nego realno uče nešto novo kroz praksu) na različitim vrstama učeničkih/studentskih/stručnih... projekata,
b) aktivne (ne formalno, nego realno aktivne - uče nešto novo kroz praksu) u različitim vrstama učeničkih/studentskih/strukovnih... organizacija...
... ovakve osobe mnogo češće veoma brzo nalaze posao nakon škole/studija, ili ga samostalno pokreću - obično zajedno sa još nekoliko "srodnih duša".
* Ako samostalno pronalazite šta je potrebno da dodatno naučite da biste uradili posao kako treba, i to veoma brzo usvajate (uz puno grešaka na početku koje vas teraju da to što pre savladate),
* Ako veoma brzo pronalazite svrhu onoga što radite (bez obzira koliko je to jednostavan, glup, dosadan ili zanimljiv posao) - za potrebe firme, ali i za sebe; i to imate sve vreme „na pameti“ dok radite,
* Ako posao završavate, i to po mogućnosti u zadatim rokovima...
... Tada se može reći da ste perspektivni!
Za osobe koje imaju ovakve karakteristike, ne postoji "zebnja" da ne mogu da nađu posao i da ne mogu da napreduju (u kompaniji ili samostalno), jer ovakve osobe traži svaka kompanija!
... Ako dodatno pri svom poslu motivišete i druge, volite da radite u grupi/timu i znate ko bi šta trebalo da radi i na koji način - to su karakteristike lidera!
Uspešne osobe sa ovakvim karakteristikama nemaju problem da promene firmu ako im nešto (realno) ne odgovara, nemaju problem da dođu do sredstava da pokrenu sopstveni posao, i generalno ne dolaze teško do posla - ako su prikazali svoju perspektivnost (na prethodnim poslovima/aktivnostima) ili demonstrirali na internetu - npr. putem blogova...
Ako niste iz kategorije onih koji čekaju posao (sa početka ovog teksta) i prepoznajete se u opisanim (osnovnim) karakteristikama perspektivnih osoba i lidera, do 1. oktobra se možete prijaviti na konkurs za mlade lidere preko sajta MladiLideri.rs.
(Tekst preuzet sa bloga DraganVaragic.com)