BESPARICA: Porodilje još nisu dobile naknadu za jul
Ministarstvo rada i socijalne politike tvrdi da se novac za porodiljska bolovanja izdvaja redovno. U najtežoj situaciji su trudnice zaposlene u firmama koje već duže ne isplaćuju zarade zaposlenima
Pojedine trudnice u Srbiji već mesec i po dana nisu dobile naknadu za jul, a za to izgleda mogu da krive isključivo svoje poslodavce, jer u Ministarstvu rada i socijalne politike tvrde da se novac za porodiljska bolovanja izdvaja redovno i bez zastoja.
Ti poslodavci, ipak, ne krše propise. Jer, po zakonu, firme su obavezne da trudnicama isplaćuju naknade istovremeno kada i plate ostalim zaposlenima. Kasnije, uz dokaz da su uplatili porodiljsko, taj novac refundiraju.
U najtežoj situaciji su porodilje zaposlene u firmama koje "zbog besparice" već duže ne isplaćuju zarade zaposlenima.
Međutim, u Ministarstvu rada i socijalne politike rečeno je da se trenutno refundira novac za porodiljske nadoknade za jul i avgust.
- Mi refundiramo novac onako kako pristižu zahtevi i dokazi poslodavaca da su isplatili nadoknade za porodiljsko. A Ministarstvo direktno uplaćuje porodiljske nadoknade samo ženama koje su samostalno zaposlene i nemaju drugih zaposlenih - kaže Milena Antić Janić iz Sektora za brigu o porodici u Ministarstvu rada i socijalne politike.
U Ministarstvu tvrde da se mesečno za porodiljska bolovanja izdvaja 1,95 milijardi dinara. Ranije je ukupno izdvojeno 21,5 milijardi, a projekcija je da će ove godine za porodiljske naknade biti isplaćeno 23,5 milijardi dinara.
- Nadoknadu mesečno prima, u proseku, 35.800 porodilja. To je godišnje ukupno 430.000 isplata - kaže Milena Antić Janić.
Za vreme porodiljskog bolovanja žene primaju prosečnu platu koju su ostvarile za 12 meseci pre odlaska na bolovanje.
Porodilje naknadu primaju 12 meseci, a one koje rode treće i svako sledeće dete po 24 meseca. Po zakonu, u slučajevima kada ima problema u razvoju deteta, majke na bolovanju mogu da ostanu maksimalno do pet godina.
(Telegraf.rs / Izvor:Večernje novosti)