BALKANSKA MAFIJA: Ukradu automobil za 40 sekundi!

U Srbiji se dnevno ukrade više od osam automobila. Auto-mafija sve češće krade najskuplje modele, a nakon "odrađenog posla" traže otkup od vlasnika. Među kradljivcima sve više maloletnika, najviše se kradu "folksvageni"

U Srbiji se dnevno ukrade više od osam automobila, a lopovi sve češće biraju najskuplje modele koje prodaju u delovima ili švercuju u zemlje Evrope ili Bliskog istoka.

U policiji kažu da najviše problema imaju s balkanskom mafijom koja je izuzetno tehnički uvežbana i oprenljena, pa se dešava da ekipa lopova dođe iz Banjaluke, ukrade džip za 40 sekundi i vrati se u Bosnu!

Koliko je opasna auto-mafija koja hara Balkanom govori slučaj elektroinženjera Gorana Pećaranina koji je priznao povezanost s auto-mafijom i učešće u čak 43 krađe, u zamenu za izbegavanje zatvorske kazne. On tvrdi da je reč o uigranoj ekipi od desetak ljudi koji stalno menjaju prebivalište. Vrlo teško im se ulazi u trag. Posle krađe ili traže otkup od vlasnika koji iznosi trećinu cene ili preko poznanika u policiji i na carini distribuiraju vozila u inostranstvo.

Broj ukradenih automobila varira iz godine u godinu, u poslednjih 10 nije ispod 1.500 (u 2011. godini), dok je 2001. taj broj išao i preko 4.800.

Kradljivci najčešće imaju između 20 i 30 godina starosti, mada je u poslednje vreme sve više maloletnika. Odlično su obučeni, specijalizovani za odredene tipove vozila, odlični vozači, nikada narkomani i alkoholičari, retko osudjivani.

Ukradeni automobili najčešće završe u zemljama regiona, BiH, Crnoj Gori, Makedoniji KiM, a nekada i na Bliskom istoku.

Auto-mafija poseduje najsavremeniju tehniku i znanje, tako da kriminalac sa osnovnom ili srednjm školom teško može učestvovati u takvim operacijama. U njihovim redovima nalazi se informatičari i električari mehaničari obučeni do tančina. Odavno su prevaziđene alatke poput pajsera i šrafcigera. Sada su to softveri i umreženi sistemi koji koji koštaju i do 20.000 evra.

Marke koje se najviše kradu su "folksvagen", "zastava", "audi", "mercedes" i "reno", a čuvaju ih u unapred iznajmljenim garažama u kojima uvek stoje i GPS blokator koji onemogućava satelitsko praćenje vozila.

(Telegraf.rs / Izvor: Blic)