Dinar najgori u Evropi, četvrta najgora valuta u svetu!

Međunarodni ekonomski portal "Blumberg" svrstao je srpski dinar na četvrto mesto najgorih svetskih valuta, a domaći ekonomisti tvrde da je dinar slab zbog privrede koja je u katastrofalnom stanju

Međunarodni ekonomski portal "Blumberg" svrstao je srpski dinar na četvrto mesto najgorih svetskih valuta! Tu neslavnu poziciju naša nacionalna valuta zauzela je na listi od 178 zemalja, a društvo joj prave ganski cedi, indijski rupi i ugandski šiling.

Svetski ekonomski stručnjaci ukazuju na podatak da se Srbija ubraja među zemlje koje se zadužuju pod najvećim kamatama, a domaći ekonomisti tvrde da je dinar slab zbog privrede koja je u katastrofalnom stanju.

Analitičari britanskog bankarskog giganta HSBC i japanske banke Nomura kažu da bi troškovi zaduživanja u Srbiji, koji su u protekle dve nedelje dostigli maksimum, mogli dodatno da porastu ukoliko MMF nastavi sa stopiranjem aranžmana u vrednosti od 1,3 milijardi dolara, prenosi portal "Blumberg".

Na tom biznis portalu dodaju da se od izbora koji su Ivicu Dačića, "bivšeg saveznika Slobodana Miloševića", doveli na vlast, dinar među 174 ispitanih pokazao kao najgora valuta u Evropi, a četvrta po nestabilnosti u svetu.

- Investitori će pomno pratiti fiskalnu konsolidaciju, kao i da li će Srbija dobiti pečat odobrenja od MMF-a - kaže za "Blumberg" Agata Urbanska, poznati britanski ekonomista i dodaje da će u suprotnom, investitori tražiti da budu adekvatnono plaćeni zbog povećanog rizika poslovanja.

Kamatne stope na srpske obveznice izražene u dolarima, koje na naplatu dospevaju 2021. godine skočile su 31. avgusta na 7,10 odsto sa 6,45 koliko su iznosile pre opštih izbora održanih 6. maja, a dinar je istovremeno oslabio za 5,5 odsto prema evru.

CRNO DA CRNJE NE MOŽE BITI

* Srbija će ove godine imati negativni privredni rast od 1 odsto

* Budžetski deficit je 7,2  odsto BDP umesto planiranih 4,25

* Javni dug krajem juna dostigao je 54,7 odsto BDP

(D. Z.)