OTIMAJU: Banke zarađuju duplo na kreditima!
Ukoliko je neko uzeo dinarski zajam krajem aprila, mogao je da računa na kamatu od minimum 20 odsto, a u oktobru, ukoliko belibor ostane na sadašnjem nivou, kamata će biti veća za oko tri odsto
Kako je zbog krize sve teže se otrgnuti iz bankarskog zagrljaja, većina građana je primorana da ostane u svojoj banci, da refinansira postojeće obaveze i da dođe do nekog keša, bez obzira na kamatu, pišu "Novosti".
Krediti u dinarima papreni i nedostupni za stanovništvo, ali i privredu. Banke nabavljaju novac sa kamatom od 12 odsto, a nude kredite da kamatom do 25 odsto.
Ima banaka koje nude za nekoliko procenata niže cene, ali su to uglavnom one manje, koje žele da pridobiju nove klijente.
S druge strane, banke na ovim zajmovima zarađuju dvostruko. Naime, kamata po kojoj su se banke zaduživale da bi plasirale ove kredite bila je od 10 do 12 odsto, a svoje zajmove su prodale sa maržama koje su bile bar duplo veće.
Koliko će da košta dinarski kredit zavisi od kretanja belibora, a banke obično dva puta godišnje usklađuju kamate na zajmove u domaćoj valuti sa beliborom, koji je doskora iznosio oko 11 odsto.
Ukoliko je neko uzeo dinarski zajam krajem aprila, mogao je da računa na kamatu od minimum 20 odsto, a u oktobru, ukoliko belibor ostane na sadašnjem nivou, kamata će biti veća za oko tri odsto.
"Cenu kredita najviše podiže nizak kreditni rejting zemlje, politički rizik, visina inflacije, zaduženost, odnosno prezaduženost države. Nama je teško da dođemo do dinara, jer imamo malo štednje u domaćoj valuti, pa smo primorani da se zadužujemo u inostranstvu, evrima", kaže bankar iz jedne strane banke.
U Srbiji su kratkoročne pozajmice stanovništvu u evrima prodavali po kamatama od 14 odsto za auto-kredite, do čak 28 odsto za gotovinske pozajmice! Kada su u pitanju dinari, jedino dostupni najvećem broju građana u Srbiji, i njihova cena je bliska ovoj.
Do sada Narodna banka Srbije nije reagovala, jer tvrdi da nije njeno da se meša u poslovnu politiku banaka.
(D. Z. / Izvor: Novosti)