Prodekan fakulteta u Nišu i pas imaju istu diplomu! (VIDEO)
Iako se na sajtu Eštvuda navodi da je reč o navodno američkom fakultetu, on nema ni adresu, ni prostorije, ni profesore, ni prave studente. Usluge se plaćaju kreditnom karticom, a diploma stiže iz Pakistana
Prodekan Medicinskog fakulteta u Nišu profesor doktor Dragan Petrović i australijski zlatni retriver Soni imaju istu diplomu o obrazovanju, završili su univerzitet Eštvud, koji je iz Pakistana, za koji nije potrebno ni studiranje, ni učenje, već 599 dolara, koliko košta "sertifikat" ove akademske institucije, objavio je nedeljnik "Novi Magazin".
- Iako se na sajtu Eštvuda navodi da je reč o navodno američkom fakultetu, on nema ni adresu, ni prostorije, ni profesore – ni prave studente. Usluge se plaćaju kreditnom karticom, a diploma stiže iz Pakistana - piše ovaj nedeljnik.
Sam "fakultet" reklamira se sledećom parolom: "Nema prijemnog, nema studiranja". Cena doktorske diplome, poput one koju ima doktor Petrović, iznosi 599 dolara. Za tu sumu dobijate paket u kojem se nalaze: jedna originalna diploma, dva originalna izvoda sa ocenama, jedna nagrada, jedan sertifikat o postignutom uspehu, jedan sertifikat o članstvu i četiri pisma kojima se verifikuju diplome".
Da nešto nije u redu sa diplomom profesora Petrovića, bilo je jasno još pre pet godina kada je povedena istraga, ali je pre dve godine slavodobitno rečeno da je, navodno, sve u redu, o čemu je izveštavala i državna televizija.
Fakultet Eštvud daje diplome, navodno, na osnovu prethodno stečenog iskustva – navedete šta ste sve radili, a posle 24-časovne provere, diploma je već na putu ka vama.
Kako to funkcioniše u praksi, proverili su autori jedne australijske televizijske emisije kada su odlučili da za svog zlatnog retrivera Sonija nabave diplomu doktora medicinskih nauka sa Univerziteta Eštvud. U odeljku "životno iskustvo" autori emisije su naveli da je Soni "jeo iz bolničkog kontejnera poslednjih 5 godina, što je 35 psećih godina", kao i da "ima veliko iskustvo u mirisanju anusa drugih pasa". Platili su 450 dolara i posle dve nedelje stigla je diploma sa transkriptom navodno položenih ispita – Soni je iz imunologije, bakteriologije i zoologije dobio desetku, a iz govorne komunikacije i sposobnosti prezentacije – devetku.
Nije Srbija jedina u kojoj su zabeleženi slični slučajevi. U Americi, Evropi i Australiji krivci su gubili posao, vlade oštro reagovale, a novinari dobijali nagrade za otkrivanje nelegalnih radnji. Očekivali smo da će slično biti i ovde, ali više od činjenice da ovih primera ima i kod nas, porazio nas je utisak da nikoga nije briga. U stilu - "zemlja propada, a vi se bavite lažnim diplomama".
Prilog australijske televizije možete pogledati ovde:
(I. M. / Izvor: Novi Magazin)