Svarovski i Darbo koristili dečju radnu snagu!

Deca doma Sankt Martin u Švacu, u pokrajini Tirol, morala su da rade u svetski poznatom koncernu "Svarovski" kao na traci

Austrijski koncerni "Svarovski" i proizvođač marmelade "Darbo" koristili su svojevremeno decu iz domova kao radnu snagu, piše bečka štampa. Bečki dnevnik "Kurir" došao je do podataka da su deca doma Sankt Martin u Švacu, u pokrajini Tirol, morala da rade u svetski poznatom koncernu "Svaroski".

- Dobili smo kutijice sa malim kamenjem, malim kristalima - objasnila je Johana P. (61), koja je 1968. bila štićenica tog doma. Jednim crevom ona je morala da kristale položi u jedan šablon.Taj posao, kako je rekla, obavljala su deca od 7 do 8 i 17 do 18 sati, kao na traci. Druga deca dobila su zadatak, kako se priseća, da kristale lepe na vlakno. Između 20 i 25 devojčica, kako je kazala, radilo je u postrojenju Svarovski, a da za to nisu dobile nikakav novac. Radilo se o maloletnim porodiljama, ukazuje Hermine Rajsinger, koja je takođe bila štićenica doma. "To je bilo iskorišćavanje mladih majki, koje su sa 16 godina dobile dete i od svojih roditelja bivale odbačene u dom", priseća se ona.

- O tome nemamo nikakvu dokumentaciju - kazala je s tim u vezi Bjanka Henderson iz koncerna "Svarovski". U arhivi nismo mogli naći nikakvu dokumentaciju s tim u vezi. Ako je "Svarovski" dao dečjem domu nešto da radi, onda zasigurno uz mišljenje da će deca dobiti novac - rekla je ona.

"Svarovski" je za vreme Trećeg rajha prisilno koristio radnike za svoje proizvodne pogone, pošto je negovao bliske veze sa nacionalsocijalističkom vlašću. Tadašnji šef firme Alfred Svarovski i drugi članovi porodice, još pre priključenja Austrije nacističkoj Nemačkoj, bili su članovi NSDAP-a. Preduzeće je kasnije profitiralo od tih veza, i tokom rata, kada je koncern prešao na vojne proizvode, korišćeni su prisilno strani radnici. Koncern "Darbo" je, takođe, u oblasti pakovanja koristio usluge dece iz domova. Šef firme Martin Darbo potvrdio je da su štićenice doma Sankt Martin radile za ovo preduzeće i da je domu isplaćen honorar.

Darbo, kako je najavio, namerava da stupi i kontakt sa ženama koje su tada radile a od doma nisu dobile novac kako bi utvrdio činjenično stanje. Isto tako, i proizvođač svetiljki "EGLO" zapošljavao je štićenice doma Sankt Martin. Istorija tog doma sada je na meti istrage pokrajinskih vlasti, koje žele da rasvetle čitavu situaciju.

(I. M. / Tanjug)