Ljajić: Srbiji potreban aranžman sa MMF-om

U ovom trenutku nema opravdanja za povećanja cene hleba. Svi se slažu da ne treba da dođe do povećanja PDV-a na osnovne životne namirnice, kaže ministar za spoljnu i unutrašnju trgovinu

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar za spoljnu i unutrašnju trgovinu, telekomunikacije i informatičko duštvo Rasim Ljajić tvrdi da je Srbiji potreban aranžman sa MMF-om i da to nisu razgovori ultimatuma već pregovori, usaglašavanja i kompromisi oko važnih ekonomskih tema.

- Oni ne donose spisak zahteva koje treba da ispunimo, to je stvar naše unutrašnje ekonomske politike, a Ministarstvo finansija već priprema paket antikriznih mera koji će biti predstavljeni u septembru - kazao je Ljajić.

- Smatram da nam treba aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom i da je to potvrda legitimacija ispravnosti kursa vlade u oblasti makroekonomske politike, da to utiče na kredibilnost države, pruža besplatnu pomoć, mogućnost da dođemo do jeftinijih kredita - kazao je Ljajić.

Kako je kazao, "to nisu razgovori ultimatimuma, jer MMF nije neko ko može da nam naredi da nešto učinimo, već razgovori, pregovori, usaglašavanja, kompromisi" i da je zato važno da se razgovara sa predstavnicima MMF-a.

- Ne treba niko sa strane da dođe da vidi situaciju, definiše je i kaže da mi moramo nešto da preduzmemo. Sigurno je da moramo da uradimo mnoge stvari, možda čak i krajnje nepopularne u cilju očuvanja makroekonomske stabilnosti, smanjenja deficita, javnog duga - kazao je Ljajić.

Kako je kazao, nema oporavka naše ekonomije, privrede, povećanja zaposlenosti bez povećanja izvoza i privlačenja stranih investicija.

Ljajić je ponovio da u ovom trenutku nema opravdanja za povećanja cene hleba i da će Uredba o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna "T-500" ostati da važi do 30. septembra.

Takođe je kazao da je važno da se svi slažu oko toga da ne treba da dođe do povećanja PDV-a na osnovne životne namirnice, pre svega za hranu.

Govoreći o radu ekonomskih ambasadora, on je ponovio da cela diplomatija mora biti u funkciji ekonomske diplomatije i da naši ambasadori u zemljama moraju da budu u funkciji povećanja izvoza, promocije privrede, privlačenja stranih investicija...

- Prioritet svakog ambasadora je da učini sve da smanji spoljnotrgovinski deficit, da poveća našu prozivodnju, pomaže našim preduzećima -  naveo je Ljajić.

(I. M. / Tanjug)