PANIKA NA MARKOVOM TRGU: Ponuda Rusije za Južni tok ugrožava ulazak Hrvatske u EU
U ovoj bivšoj jugoslovenskoj republici plaše se da bi popuštanje Rusima moglo da zaustavi njen planirani ulazak u Evropsku uniju, odakle poručuju da budno prate sve šta se dešava, uz podsećanje svim državama da njihovi međudržavni ugovori s Kremljom nisu u skladu sa EU zakonodavstvom
Hrvatska se nalazi pod velikim pritiskom ruske kompanije "Gasprom" i Kremlja da potpiše novi međudržavni i deoničarski ugovor, kojima bi se regulisali odnosi i prava oko gradnje gasovoda Južni tok, i to pre nego što uđe u Evropsku uniju, piše "Jutarnji list".
List navodi da to stoji u poverljivom dokumentu Vlade, u kojem se detaljno razmatra sadašnja hrvatska pozicija oko gradnje strateškog gasovoda Južni tok.
Radi se o, podseća "Jutarnji list", 3.600 kilometara dugom gasovodu, kojim bi se gas iz Rusije dopremao u Evropu, a trebalo bi da počne da se gradi krajem ove godine.
Prema poverljivom Vladinom dokumentu, u kojem se razlaže pozicija Hrvatske u odnosu na ovaj projekt, "predstavnici "Gasproma", zapravo, kao produžena ruka Kremlja i visoke državne politike Vladimira Putina, traže od predstavnika hrvatske Vlade i državne firme "Plinacro" da se gore navedeni dokumenti potpišu doslovno iza leđa Evropske komisije". Komisija se tome, kako se navodi, protivi, jer smatra da svi do sada potpisani međuvladini ugovori s "Gaspromom" i Rusijom nisu u skladu s EU zakonodavstvom.
Isto tako i ugovor koji je 2010. godine u Moskvi s ruskim ministrom energetike potpisao tadašnji hrvatski ministar privrede Ðuro Popijač. Naime, ruski predstavnici uveravaju hrvatsku stranu da bi novi međudržavni ugovor bio iznad prava Evropske unije kada Hrvatska postane njena članica u junu 2013.
Sastavljači dokumenta upozoravaju Vladu da to nije istina i da Hrvatska u tim razgovorima mora biti posebno oprezna s obzirom na to da je pod monitoringom i da pre ulaska u Uniju mora menjati sve međudržavne ugovore koji nisu u skladu s pravnim tekovinama EU.
Štaviše, tvrde da bi popuštanje Rusima moglo zaustaviti planirani ulazak RH u Uniju.
"Jutarnji list" podvlači kao bitno to da je ovaj poverljivi dokument sastavljen samo pre nešto više od dva meseca, u junu.
Da Evropska komisija pomno prati poteze hrvatske Vlade u vezi Južnog toka pokazuje i podatak iz ovog Vladinog dokumenta, u kojem stoji da je do sada održano nekoliko sastanaka na tu temu i da je Evropska komisija od Hrvatske zatražila punu saradnju, navodi "Jutarnji list".
Hrvatska pozicija u odnosu na gasovod Južni tok ponovno je postala zanimljiva, jer je pod znakom pitanja već ranije dogovorena magistralna trasa. Ona je trebalo da prolazi od Rusije, ispod Crnog mora do Bugarske, pa kroz Srbiju, Mađarsku, Sloveniju do Austrije.