Princeza Jelisaveta se odrekla američkog državljanstva?!

Princezina ćerka, glumica Ketrin Oksenberg, potvrdila medijima da je Jelisaveta donela odluku iz emotivnih razloga. Američki pasoš vratio i jedan od osnivača Fejsbuka Eduardo Severin

Princeza Jelisaveta Karađorđević nalazi se među 189 osoba koje su se odrekle američkog državljanstva, objavljeno je na prvoj listi za 2012. godinu u Sjedinjenim Američkim Državama.

- Jednom verena za glumca Ričarda Bartona, ona je takođe aktivistkinja za ljudska prava i bivši kandidat za predsednika Srbije. Njena ćerka, glumica iz serije "Dinastija" Ketrin Oksenberg, prenela je da princeza sada živi u rodnom Beogradu i da je odluku o odricanju od državljanstva donela iz emotivnih razloga i odlaska kući - naveo je "Volstrit žurnal".

Imena svih koji su se odrekli američkog državljanstva objavljena su na kvartalnoj listi američkog Ministarstva finansija prošlog petka, u skladu sa zakonom iz 1996. godine.

Na listi se nalazi 189 osoba, a neki stručnjaci kažu da će ove godine biti više imena na listi, jer postoji šestomesečni razmak između odricanja i objavljivanja istog na listi Ministarstva.

Američkog državljanstva takođe su se odrekli osnivač Fejsbuka Eduardo Saverin i Deniz Rič, bivša žena trgovca Marka Riča. Saverin sada živi u Singapuru, a Ričova je državljanka Austrije. Tu je i sudija Dafne Barak Ehud, čiji su roditelji iz Izraela, a koja je imenovana za sudiju izraelskog Vrhovnog suda, zbog čega ne sme da ima dvojno državljanstvo. Na listi je i britanski arhitekta i slikar Ginter Pol Puešel, rođen u Nemačkoj.

Samo je nekoliko ljudi s liste bilo raspoloženo za razgovor s novinarima "Volstrit žurnala" o razlozima odricanja od državljanstva. Tu su direktor "Karlajl grupe" Gregori Zeluk, vlasnik privatnog kapitala u "J.P. Morgan Čejsu" u Hong Kongu Majron Zu, Bredli Frejža iz kompanije "Fajdeliti vorldvajd investment" u Aziji i Dorotea Ku, advokat u firmi "Bejker i Mekenzi" u Hong Kongu.

Više od 80 imena na listi su kineska, pa stručnjaci smatraju da su se odrekli državljanstva zbog poreza. Najviši porez u Hong Kongu je 15 odsto, bez poreza na kapitalnu dobit, akcije ili nekretnine, nema ni poreza na zaradu u inostranstvu, osim ako novac ne uđe u zemlju, za razliku od SAD.

Za razliku od mnogih zemalja, SAD imaju porez na "svetski" prihod. Oni koji se odriču državljanstva, međutim, ne bi trebalo da navedu poreze kao razlog, jer bi to moglo da ugrozi njihovu mogućnost da se vrate u zemlju, najmanje sedam sledećih godina.

(A. T. / Izvor: Blic)