SRBIN NA PROSLAVI “OLUJE”: Džakula: Opet ćemo živeti zajedno!
Predsednik Srpskog demokratskog foruma Veljko Džakula je na proslavi godišnjice "Oluje" rekao da je njegova poseta simbolična i da time odaje počast svim žrtvama. Predstavnici Srpskog narodnog vijeća odbili su da prisustvuju, jer se u Kninu slavi progon Srba, a ne mir
Predsednik Srpskog demokratskog foruma Veljko Džakula jedini je Srbin koji prisustvuje svečanoj proslavi 17. godišnjice "Oluje" u Kninu. Ostali predstavnici Srba i dalje odbijaju da prisustvuju ovom događaju, dok se položaj hrvatskih Srba ne popravi.
Na kninski trg je došao praćen velikim obezbeđenjem. Bio je smešten između drugog i trećeg reda gotovo odmah iza kninske gradonačelnice Josipe Rimac.
Nakon pozdravnih govora predsednika i premijera Hrvatske, okružen obezbeđenjem, Veljko Džakula je velikom brzinom ispraćen s kninskog trga, ali je "gotovo u trku" dao nekoliko izjava.
- Poruka mog dolaska na obeležavanje 'Oluje' je simbolična, a to je da odamo počast svim poginulima i svim žrtvama koje su se dogodile u Oluji - rekao je Džakula.
- Bilo je i drugih žrtava u Oluji koje takođe treba da se priznaju. Legitimet akcije Oluje će biti velik koliko vama toliko i drugima kada sve žrtve dobiju svoj pravi pijetet i kada se o svima njima bude progovorilo. One to očekuju i tada će imati legitimitet - kazao je Džakula i na pitanje hoće li dati izvinjenje za zločine srpske vojske nad Hrvatima u Domovinskom ratu rekao:
- Izvinjenje je dao onaj koji je bio odgovoran za to, a to je bio Milan Babić. U Kninu nisam imao nikakve neugodnosti iako ja mislim da su mnogi bili nespremeni za moj korak i sa srpske i sa hrvatske strane. No, do njega je trebalo doći jer smo mi stolećima živeli zajedno i živećemo opet bez obzira na strahote koje su se dogodile. Za sve žrtve uvek je mala reč izvinjenje i one daleko više zaslužuju od samih reči - rekao je Džakula dodajući kako on nikada nije osuđen u Hrvatskoj niti da je bio agresor.
Ministar odbrane Ante Kotromanović je, komentarišući dolazak Džakule u Knin, istakao da su dobrodošli svi koji priznaju da je "Oluja" bila oslobodilačka operacija.
Trku novinara za Veljkom Džakulom glasno i ogorčeno je prokomenitrao jedan hrvatski branitelj.
- Sve vas može da bude sram što vam je više stalo do toga šta će reći Džakula od toga što imaju za reći i kako je hrvatskim braniteljima.- rekao je jedan od branitelja.
Podsetimo, zbog dolaska Veljka Džakule neka braniteljska udruženja najavljivala su i spuštanje hrvatske zastave na pola koplja.
- Ako je dolazak Džakule priznanje da je izvršena velikosrpska agresija na Hrvatsku i da se Hrvatska u tom teškom krvavom ratu odbranila, onda pozdravljam taj gest. Međutim, mislim da Džakula nije taj koji treba da prenosi te poruke s obzirom da mu je hrvatska policija stavljala lisice na ruke kao jednom od organizatora okupacije i njihove tzv. paradržavne tvorevine - kaže predsednik HDZ-a Tomislav Karamarko, koji inače nije pozvan na proslavu u Kninu.
Gradonačelnica Knina Josipa Rimac naglasila je da je pobeda izvojevana u "Oluji" bila kruna 900-godišnje čežnje za slobodnom Hrvatskom.
Hrvatski predsednik Ivo Josipović na proslavi 17. godišnjice "Oluje" je rekao da pobediti u miru znači pružiti ruku srpskom narodu, priznati njegove žrtve i pokloniti im se.
Udruženja izbeglica: Ovo je uvreda za proterane i poginule Srbe
Koalicija udruženja izbeglica kritikovala je Džakulu zbog toga što je danas prisustvovao obeležavanju 17. godišnjice "Oluja" u Kninu, jer je time, kako je ocenjeno, priznao legitimitet te vojne operacije.
"Koalicija udruženja izbeglica osuđuje odlazak Veljka Džakule na obeležavanje 'Oluje' u Knin jer to predstavlja uvredu za sve proterane, poginule i nestale Srbe", piše u saopštenju koje je potpisao predsednik Koalicije Miodrag Linta.
Koalicija ocenjuje da je Džakula prihvatio zvaničan stav Hrvatske da je "Oluja" bila legitimna i oslobodilačka što, kako piše u saopštenju, nije tačno.
"'Oluja'"predstavlja katastrofu za srpski narod i završni čin etničkog čišćenja Srba u Hrvatskoj. S druge strane, poštujemo Republiku Hrvatsku u njenim granicma i zalažemo se da ona zaista postane multietnička i civilizovana država u kojoj će Srbi imati jednaka prava kao i Hrvati, što sada nije slučaj", dodaje se u saopštenju.
Koalicija je istakla da Hrvatska treba da se suoči sa prošlošću i istinom o ratu, i pozvala Vladu Srbije da pokrene suštinski dijalog sa Vladom Hrvatske o nalaženju "sveobuhvatnog, pravičnog i trajnog rešenja temeljnih problema proteranih Srba".
"To je jedini put koji može dovesti do trajnog mira, stabilnosti i pomirenja između dva naroda. Svaki drugi put je osuđen na neuspeh", ukazuje se u saopštenju.
Na centralnoj svečanosti proslave 17.godišnjice "Oluje" predsednik Ivo Josipović, premijer Zoran Milanović i predsednik Sabora Josip Leko položili su venac na spomenik Hrvatske pobede "Oluja 95", nakon čega je podignuta zastava na kninskoj tvrđavi, kao sećanje na podizanje zastave nakon ulaska u Knin.
Na komentare veteranskih udruženja da je službena proslava u Kninu preskromna, Josipović je rekao da se "rodoljublje ne meri novcem".
Zbog masovnog nošenja ustaških oznaka, policija je upozorila na to da je zabranjeno nošenje transparenata uvredljivog i neprimerenog sadržaja, kao i da je zabranjeno podsticanje na mržnju po bilo kojoj osnovi. Srbi u Hrvatskoj i njihovi predstavnici u manjinskim većima juče su održali komemorativne sednice na kojima je, nakon minuta ćutanja, pročitana izjava sećanja za stradanja i žrtve Srba u "Oluji" i "Bljesku".
(M. S. / Tanjug)