Groznica Zapadnog Nila u Srbiji: Urađeno je 500 analiza, evo gde su nađeni zaraženi komarci

Komarci pozitivni na Zapadni Nil locirani su na tri lokacije u Beogradu i četiri u Beogradu

U Srbiji još nema osoba koje su zaražene virusom Zapadni Nil, iako je on registrovan kod komaraca u Beogradu i Pančevu, koji ga i prenose.

PAŽNJA! Virus Zapadnog nila ponovo u Srbiji: Zaraženi komarci su na OVIM lokacijama

Ova groznica, kao što je Telegraf.rs već pisao, registrovana je kod našeg domaćeg komarca kuleks pipiens. Zasad je utvrđeno da zaraženih komaraca ima Beogradu i u Pančevu.

Bez obzira na to što su se pojavili komarci sa ovom groznicom, u Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" tvrde za naš portal da još nema zaraženih ljudi u ovoj sezoni.  

Sa druge strane u Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju preciziraju za Telegraf.rs da su komarci pozitivni na Zapadni Nil locirani na tri lokacije u Beogradu i četiri u Beogradu.

- Do sada je u Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju obavljeno preko 500 analiza uzoraka komaraca na prisustvo virusa Zapadng Nila. Komarci pozitivni na prisustvo ovog virusa su pronađeni na tri lokacije u Beogradu - obala Dunava u Grockoj, Leštane uz kanal i Sremčica, i na četiri u Pančevu - u krugu bolnice, rit ispod mosta, u Valjevskoj ulici i sporskom centru na Misi - navode za naš portal u Zavodu za biocide.

U njemu objašnjavaju da su rezervoar virusa Zapadni Nil divlje ptice, i stanarice i selice:

- Ženke običnog komarca hraneći se krvlju zaraženih ptica, unesu virus u svoje telo. U telu komarca virus se umnožava i kada ženka komarca ubode čoveka može mu preneti virus.

Groznica Zapadnog Nila, inače je, virusno oboljenje, koje najviše podseća na grip. U Srbiji je prvi put registrovana 2012. godine.

Reč je o virusu koje se ne prenosi sa sa čoveka na čoveka, ni vazdušno, ni hranom, a ni seksualnim putem. Može se preneti jedino transfuzijom krvi. Protiv njega ne postoji specifična terapija niti vakcina.

Groznica Zapadni Nil u većini slučajeva prolazi neopaženo, međutim, ona može izazvati i veoma ozbiljnu kliničku sliku.  

Naime, u 80 do 90 odsto slučajeva prolazi neopaženo, bez ikakvih simptoma. Osoba eventualno oseti umor, neraspoloženje i blagu temperaturu. Oko 15 odsto obolelih dobije srednju kliničku sliku praćenu groznicom, temperaturom, glavoboljom, mučninom, a ostatak dobije tešku odnosno menigocefalitis. Takva klinička slika uglavnom zadesi hronične bolesnike, a najviše kardiovaskularne.

Od ovog virusa na 1.000 pa i 10.000 zaraženih umre jedna osoba.

SIMPTOMI ZAPADNOG NILA:

Blaga klinička slika

- groznica

- glavobolja

- mučnina

- povraćanje

Teška klinička slika

- upala moždanih ovojnica

- upala mozga

MERE PREVENCIJE: 

- Izbegavati boravak na otvorenom prostoru u vreme najveće aktivnosti komaraca (u sumrak i u zoru)

- Nositi odeću dugih rukava i pantalone tokom boravka u sredini koja odgovara razvoju komaraca (pored reka, jezera, kanala, bara, u šumi...)

- Prilikom boravka u prirodi koristiti repelente u skladu sa uputstvima proizvođača

- Postavljati zaštitne mreže na prozore i vrata

- Čišćenje manjih kanala od korova i otpadaka i održavanje protočnosti istih, da bi voda u njima bila čista

- Smanjiti brojnost komaraca oko kuća (pokrivati bazene, prazniti vodu iz saksija, kofa, burića, odbačenih guma i ostalih posuda)  - Ukoliko je neophodno čuvanje vode, posude u kojima se ona lageruje prekrivati, kako bi se sprečilo polaganje jaja na površini vode

- Jednom godišnje proveriti da li su vertikale oluka zapušene

- Postaviti mreže na ventilacione otvore septičkih jama

(Lj. R. - lj.racic@telegraf.rs)