Gole žene otkrile najveću književnu misteriju na svetu (FOTO)

Dr Skiner, koji je radio i na uređivanju duhovnih dnevnika tjudorovskog mistika Džona Dija, veruje da su na ilustracijama prikazana jevrejska kupatila zvana mikve koje se i dalje koriste u ortodoksnom judaizmu za pranje žena posle porođaja ili menstruacije

Autor "Vojničevog rukopisa", koji još nije preveden, odnosno dešifrovan, identifikovan je kao jevrejski doktor sa severa Italije, tvrdi dr Stiven Skiner, ekspert za srednjevekovne rukopise u predgovoru za izdanje novog faksimila ovog kodeksa iz 15. veka.

SRBI SU BILI JERETICI: Carigradski patrijarh na nas 1350. bacio anatemu, od tog trenutka do danas SVE IDE NAOPAKO (FOTO)

On je svoju teoriju o identitetu autora zasnovao na nizu ilustracija u rukopisu, naročito na onoj gde su prikazane nage žene kako se kupaju u zelenim bazenima sa cevima.

Dr Skiner, koji je radio i na uređivanju duhovnih dnevnika tjudorovskog mistika Džona Dija, veruje da su na ilustracijama prikazana jevrejska kupatila zvana mikve koje se i dalje koriste u ortodoksnom judaizmu za pranje žena posle porođaja ili menstruacije.

Ilustracije knjige koja zbunjuje naučnike i kriptoanalitičare više od 100 godina možda kriju ključ za otkrivanje autora i rešenje jedne od najvećih književnih misterija.

Ukazujući na činjenicu da slike prikazuju samo nage žene a ne i muškarce, Skiner je rekao za "Gardijan":

- Jedino mesto gde ste mogli da vidite žene da se tako kupaju zajedno u Evropi u to vreme bilo je u kupatilima za obredno pročišćenje koje ortodoksni Jevreji koriste poslednjih 2000 godina. Mislim da nema drugog objašnjenja za to: reč je ili o pokvarenoj fantaziji autora - što se ne poklapa sa medicinskim, biljnim i kosmološkim sekcijama rukopisa - ili je mikve - rekao je Skiner.

On podržava ovu teoriju i nedostatkom hrišćanskog simbolizma u rukopisu - što je bilo neobično u vreme dubokog verskog sujeverja, jer je Inkvizicija primoravala praktikovanje najčistije religije i kažnjavala i najmanji nagoveštaj jeresi.

- Nema svetaca ni krsta, čak ni u kosmološkim delovima - ističe Skiner.

Ilustrovani delovi rukopisa nagoveštavaju da je autor bilo jevrejski doktor i travar. Rukopis je ukrašen astrološkim kartama i biljkama, među kojima su mnoge medicinske, poput opijuma i kanabisa.

- Tih dana doktori su morali da budu i astrolozi i tako određivali prirodu bolesti i terapiju - objašnjava Skiner.

Iako su za vreme Inkvizicije Jevreji bili proterivani, bili su traženi kao doktori zbog poznavanja mediteranske botanike, dodaje naučnik. Vizuelni dokaz geografskog porekla manuskripta - sa severa Italije - nalazi se u crtežu dvorca sa zidinama u obliku lastinog repa.

Neobični dizajn, Skiner veruje, jeste gibelinsko utvrđenje koje je postojalo samo na zamcima severne Italije u 15. veku. Mnogi gradovi, poput Pize, imali su velike jevrejske zajednice i možda su one inspirisale germanski stil nekih ilustracija jer je tamošnja vladajuća porodica bila saveznik cara Svetog rimskog carstva u Nemačkoj, a ne rimskog pape.

Skiner priznaje da bi njegova teorija morala da prođe kroz rigorozno testiranje njegovih kolega, ali dodaje da je "85 odsto ubeđen" da je u pravu. On sada istražuje evropske jevrejske knjige iz tog perioda, u potrazi za sličnim jezikom, šiframa, skriptama ili jezičkim obrascima kao što su oni u Vojničevom rukopisu.

Ako uspe u tome, rešio bi problem koji muči akademike još od kada je 1912. rukopis otkrio poljski kolekcionar Vilfrid Vojnič.

Iako su postojale tvrdnje da je Vojnič falsifikovao knjigu, pergament i mastilo su datirani, pomoću ugljenika, u period između 1404. i 1438. Autorstvo rukopisa izazvalo je usijanu debatu, uz pominjanje imena poput Leonarda da Vinčija i Džona Dija.

- Uvek postoji iskušenje da pronađemo ime koje svi prepoznaju, ali mislim da autor ove knjige nije niko poznat.  Neko će je kupiti i možda prepoznati u njoj nešto iz svog polja interesovanja - ocenjuje Skiner.

Između ostalog, on se nada da će knjiga otkriti tajnu srednjovekovne upotrebe kore od vrbe koja je služila kao osnova za aspirin.

- Bilo bi divno da nam sekcija sa biljkama otkrije neke stvari na koje smo potpuno zaboravili - zaključio je on.

(Telegraf.rs/Guardian)