Država ne planira da pomeri starosnu granicu žena za vantelesnu oplodnju
Zakon ne ograničava vantelesnu oplodnju o sopstvenom trošku ni nakon 42. godine života
Srbija neće po uzoru na druge zemlje starosnu granicu za vantelesnu oplodnju (VTO) o trošku države pomeriti na 45 godina. Mada se u mnogim zemljama ona radi i posle 45 godine, kao i u nekim gradovima Srbije, naša struka, kako nam je objašnjeno u Ministarstvu zdravlja, smatra da se uspešnost medicinski potpomognute oplodnje smanjuje posle 42. godine.
Nada za 500.000 parova u Srbiji koji ne mogu do potomstva: Formira se banka embriona
Vantelesna oplodnja se o trošku države u državnim i privatnim klinikama u Srbiji, od februara obavlja ženama do 42. godine, a parovi imaju pravo na tri procesa. Prethodno je starosna granica bila postavljena na 40.
S obzirom na to da ima žena koje zatrudne i u 45 pa i kasnije, često se može čuti inicijativa da se granica sa 42 pomeri za bar još tri godine.
U Ministarstvu zdravlja, međutim, kažu za Telegraf.rs da Zakon ne ograničava vantelesnu oplodnju o sopstvenom trošku ni nakon 42. godine života, ali i da se o trošku države ona radi samo do te starosne granice.
- Na inicijativu Republičke stručne komisije, starosna granica za uključivanje u program vantelesne oplodnje o trošku države, nedavno je pomerena sa 40 na 42 godine. Pored toga, i broj besplatnih pokušaja povećan je sa dva na tri pokušaja o trošku države. Republička stručna komisija, na osnovu relevantnih medicinskih istraživanja u ovoj oblasti, smatra da se uspešnost vantelesne oplodnje smanjuje nakon navršene 42 godine života - kažu u Ministarstvu zdravlja za naš portal.
S obzirom na to da zakon ne ograničava učešće u programu vantelesne oplodnje o sopstvenom trošku ni nakon navršene 42 godine života, ne mogu se ni kažnjavati klinike u kojima se ona radi u kasnijem životnom dobu.
(Lj. R. - lj.racic@telegraf.rs)