"Srbija je u automobilu koji se kreće uzbrdo, po kliskom terenu. Ako stanemo, ponovo ćemo skliznuti" (FOTO)
- Jako je teško pronalaziti sredstva za finansiranje projekata, pre svega u privatnom sektoru. Treba i prevazići probleme resktrukturiranja preduzeća koja su neefikasna i rešiti pitanje efikasnosti javnih preduzeća, pre svega u oblasti energetike kao što su EPS i "Srbijagas" - najavio je Vujović
- Srbija se nalazi u jednom automobilu koji se kreće uzbrdo po dosta kliskom terenu. Ako stanemo, ponovo ćemo skliznuti na dno brda i moraćemo sve ispočetka da radimo - rekao je danas ministar finansija Dušan Vujović na Međunarodnoj konferenciji ''Ekonomska politika u funkciji inkluzivnog i održivog privrednog rasta zasnovanog na znanju" na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. On je time istakao da, nakon pauze od raspisivanja izbora, Srbiji predstoje reforme u javnom sektoru i državnim preduzećima.
ANKETA: Ko će biti novi premijer Srbije?
Vujović: Nije nam neophodan novi aranžman sa MMF-om
- Danas očekujemo najavu predsednika ko će biti mandatar i formiranje vlade u narednim danima. Čekaju nas teške, strukturne reforme u javnim preduzećima, u ostatku državnog sektora koji još uvek ima nerešena pitanja u nekim velikim preduzećima, a čeka nas i nastavak reforme javne uprave i celog javnog sektora - najavio je Vujović.
Ministar se osvrnuo na reformu finansijskog sektora u okviru koga je aktuelno rešavanje problematičnih kredita i jačanje finansijskog sektora koji je, kako kaže, trenutno jako mali.
- Jako je teško pronalaziti sredstva za finansiranje projekata, pre svega u privatnom sektoru. Treba i prevazići probleme resktrukturiranja preduzeća koja su neefikasna i rešiti pitanje efikasnosti javnih preduzeća, pre svega u oblasti energetike kao što su EPS i "Srbijagas". Bez toga Srbija neće moći da ide napred - istakao je Vujović.
Srbija je, kako kaže, ostvarila odlične rezultate, a Vlada Srbije je pokazala da je ekonomska stabilnost moguća. Prema projekcijama, čeka nas dugoročna stopa rasta BDP-a od 3 do 4 odsto.
Shodno tome, najave za povećanje plata i penzija, kao i smanjivanje poreza smatra realnim na srednji rok, ali "politički inspirisanim na kratak rok".
- Nisu još rađene analize. Time će se pozabaviti nova vlada, a mislim da je jako važno da ljudi imaju nagradu za ono što rade. Ja sam za to da se uvedu nove mere performansi - da bi neko mogao da bude nagrađen, drugi mora da bude kažnjen. Ako neko ne uspe efikasno da troši resurse u bilo kom sektoru od kulture do građevinarstva, to znači više sredstava tamo gde se ostvaruju rezultati - dodaje on.
Profesor dr Branko Milanović koji je bio jedan od govornika rekao je u pauzi na konferenciji da je veoma ohrabren najavama ministra Vujovića.
- Super ako bude tako. Rast od 3,4 odsto za Evropu bi trebalo da bude respektabilno, a za nas jedva prihvatljivo - rekao je Milanović.
Više od 180 profesora i ekonomskih stručnjaka iz 16 zemalja učestvuje na međunarodnoj konferenciji na temu ekonomskih politika održivog razvoja i rasta, koju organizuje Ekonomski fakultet u Beogradu povodom 80 godina od osnivanja.
Ekonomski fakultet je domaćin velikim imenima iz ekonomske nauke, među kojima su i renomirani profesori - prof. dr Majkl Koks sa Londonske škole ekonomije, prof. dr Branko Milanović, sa njujorškog univerziteta, svetski priznati ekspert za pitanja globalne nejednakosti, koji je doktorirao na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, bivši ministar finansija Poljske prof. dr Lasek Balcerovic sa Varšavske škole ekonomije, prof. dr Đakomo Korneo sa Slodnodnog Univerziteta u Berlinu.
(Slađana Vasić)