GDE JE NESTAO ŠEF ISIS? Novi život vođe Islamske države: Razotkriveni detalji o samozvanom kalifu al-Bagdadiju

On ne ostaje više od 72 sata na istom mestu

Vođa Islamske države (IS) Abu Bakr al-Bagdadi uskoro će ostati bez dva glavna središta svog "kalifata", trebaće više godina da ga uhvate ili ubiju, smatraju stručnjaci.

HOĆE KRV "NEVERNIKA" U VREME RAMAZANA: Šta na zastrašujuće pretnje islamista kažu srpske službe bezbednosti

Borcima IS-a sledi neizbježan poraz u prestonicama njihovog kalifata, Mosulu u Iraku i Raki u Siriji. Stručnjaci tvrde kako se al-Bagdadi kloni oba grada i skriva se negde u velikoj pustinji između njih.

- Na kraju će biti ubijen ili uhvaćen, neće se moći zauvek skrivati u podzemlju - tvrdi Lahur Talabani, vođa protivterorističkog odeljenja regionalne vlade Kurdistana.

- Ali za to će biti potrebno nekoliko godina - dodaje Talabani.

Jedna od glavnih Bagdadijevih briga je da ga ne izda neko od bliskih saradnika. Sedinjene Države su za njegovo privođenje ponudile 25 miliona dolara, ističe Hišam al-Hašimi, savetnik bliskoistočnih vlada po pitanju IS-a.

- Bez teritorija kojim može otvoreno vladati on se više ne može nazivati kalifom - tvrdi Hašimi i dodaje:

- On je čovek u bekstvu, a broj njegovih pobornika smanjuje se gubitkom teritorije - dodao je.

Iračke snage već su preuzele veći deo Mosula, drugog najvećeg grada u Iraku kojeg su radikali IS-a osvojili u junu 2014. i iz kojeg je se Bagdadi prozvao "kalifom", odnosno vođom svih muslimana.

Raka, njegova prestonica u Siriji, gotovo je u potpunosti okružena vojnom koalicijom sirijskih Kurda i arapskih grupa.

Bagdadi se zadnji put u javnosti pojavio upravo u Mosulu 2014., na video snimku na kojoj je obučen u crnu odeću iz srednjovekovne džamije Grand al-Nuri proglasio svoj kalifat.

Rođen kao Ibrahim al-Samarrai, Bagdadi je 46-godišnji Iračanin koji je napustio Al-Kaidu 2013., dve godine nakon hvatanja i smaknuća Osame Bin Ladena.

Odrastao je u religioznoj porodici, studirao islamsku teologiju u Bagdadu, a 2003. godine kad je započela američki predvođena invazija na Irak, pridružio se salafističkim džihadističkim pobunjenicima. Amerikanci su ga uhvatili, ali i oslobodili godinu dana kasnije jer su ga smatrali civilom, a ne vojnom metom.

Hašimi ističe da je vođa IS-a sramežljiv i rezervisan, da se drži blizu iračko-sirijske granice gde se lako primeti prisutnost dronova ili stranaca.

Američki Stejt departmant je za njim pokrenuo 25 miliona vrednu poternicu kao za Bin Ladena i bivšeg iračkog predsednika Sadama Huseina, a još uvek je aktuelna i ona za Ajmanom al-Zawahirijem, Bin Ladenovim naslednikom.

- Ta nagrada ga brine i stvara mu tenzije, ograničava kretanje i broj stražara - tvrdi Fadel Abu Raghif, stručnjak za ekstremističke grupe iz Bagdada.

- On ne ostaje više od 72 sata na istom mjestu - dodao je on.

Bagdadi je postao "nervozan i vrlo oprezan u svojim kretnjama", naglašava Talabani koji je  uključen u suprotstavljanju planovima IS-a.

- Broj ljudi kojima veruje sve je manji i manji - dodaje Talabani.

(Telegraf.rs/Hina)