SJAJNA VEST: Biće manje provizije za plaćanje karticama u Srbiji
Visoke trgovačke naknade koje naplaćuju banke trgovcima jedan su od osnovnih razloga zašto trgovci na malo odustaju od prijema plaćanja platnim karticama i prihvataju samo plaćanja gotovinom
Narodna banka Srbije se zauzela za smanjenje međubankarskih naknada, što treba da dovede i do pada visokih naknada koje banke naplaćuju trgovcima za svako plaćanje izvršeno platnom karticom, a zbog kojih trgovci neretko odustaju od prijema plastike i prihvataju samo plaćanje gotovinom.
STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Evo da li je bolje da na letovanje nosite KEŠ ili KARTICU!
PAZITE KADA DIŽETE NOVAC SA BANKOMATA: Pronađen "skimer" koji skida podatke sa kartica!
NBS je danas objavila na svom sajtu Nacrt zakona o međubankarskim naknadama i posebnim pravilima poslovanja kod platnih transakcija na osnovu platnih kartica, čijim bi se usvajanjem ograničile međubankarske naknade i uredila druga pravila u poslovanju sa platnim karticama.
Međubankarsku naknadu plaća banka prihvatilac (koja trgovcu obezbeđuje POS terminal, realni ili virtuelni, i izvršava platne transakcije inicirane platnom karticom) banci izdavaocu platne kartice za svaku izvršenu platnu transakciju na prodajnom mestu, objašnjava se u saopštenju NBS.
Ove naknade predstavljaju značajan deo trgovačke naknade koju banka prihvatilac naplaćuje trgovcu za svako plaćanje izvršeno upotrebom platne kartice.
Visoke trgovačke naknade koje naplaćuju banke trgovcima, a čiju visinu u značajnoj meri opredeljuju međubankarske naknade, predstavljaju jedan od osnovnih razloga zašto trgovci na malo odustaju od prijema plaćanja platnim karticama i prihvataju samo plaćanja gotovinom.
Posledica toga, kako ističu iz NBS, nije samo smanjenje udela bezgotovinskih plaćanja u odnosu na gotovinu, nego i veći potencijal za sivu ekonomiju.
Nacrtom zakona je predviđeno da se ograničavanje međubankarskih naknada sprovede u dve faze - za prvih devet meseci primene zakona međubankarske naknade bi se smanjile na nivo od 0,5 odsto za debitne kartice i 0,6 odsto za kreditne kartice, a nakon toga na nivo od 0,2 posto za debitne i 0,3 procenta za kreditne kartice.
- Osnovni cilj navedenog zakona je da se snižavanjem međubankarskih naknada, kao generatora koji usmerava tržište u neoptimalnom pravcu, stvore uslovi da konkurencija među bankama i kartičnim sistemima dovede do snižavanja cena prihvatanja platnih kartica za trgovce a samim tim i potrošače s obzirom na to da se visoki troškovi koje trgovci imaju po ovom osnovu po pravilu preko viših cena roba i usluga prelivaju na krajnje korisnike - navodi se u saopštenju.
Narodna banka Srbije poziva građane, stručnu javnost i sve druge zainteresovane strane da u okviru javne rasprave svoje sugestije i primedbe na Nacrt zakona dostave do 20. septembra 2017. godine.
(Telegraf.rs / Tanjug)