Zaboravite na slanje lascivnih komentara i golih fotografija na Fejsbuku: I za to možete u ZATVOR!
Polno uznemiravanje je usmereno na zaštitu dostojanstva osobe i predstavlja meru za kontinuirano uznemiravanje koje bi kao posledicu imalo narušavanje ritma neke osobe, bilo da se to uznemiravanje vrši putem društvenih mreža, telefona, pisama...
Ako niste sigurni da će vaš Fejsbuk prijatelj pozitivno odreagovati na lascivne komentare, fotografije obnaženih delova tela ili hiljadite poslate "poke" usluge u njihov inboks ili zid, biće pametnije da se suzdržite od slanja, jer će se ovakva praksa najstrože kažnjavati od 1. juna, kada na snagu stupa Krivični zakonik.
Do sada su se uvrede iznesene na društvenim mrežama najoštrije sankcionisale novčanim kaznama u iznosu od nekoliko hiljada dinara do par hiljada evra, a od usvajanja izmena i dopuna Krivičnog zakonika u novembru 2016. godine treba dodatno voditi računa šta i kome pišete.
ALARM U SRBIJI! Zbog jedne reči na Fejsbuku, mogu da vas kazne nekoliko hiljada evra
Državni sekretar ministarstva pravde Radomir Ilić za Telegraf otkriva da se od četvrtka počinje sa primenom četiri nova krivična dela: proganjanje, polno uznemiravanje, sakaćenje polnog organa i zabrana prinudnog braka.
- Krivično delo polno uznemiravanje je usmereno na zaštitu dostojanstva osobe i predstavlja meru za kontinuirano uznemiravanje koje bi kao posledicu imalo narušavanje ritma neke osobe, bilo da se to uznemiravanje vrši putem društvenih mreža, telefona, pisama...
- Uvođenje krivičnog dela proganjanje, ima za cilj da onemogući osobu da stupi u neku vrstu kontakta sa drugom osobom bez njenog pristanka. Ne sme se dozvoliti da neko nekome ugrožava fizički ili psihički integritet - rekao je Ilić i kao tipičan primer krivičnog dela proganjanje naveo je da neko svakodnevno sačekuje neku osobu ispred kuće, da joj šalje pisma, dolazi u kafić gde je ta osoba ili da na bilo koji drugi način ugrožava njen mir, dostojanstvo ili lične podatke.
Kako je državni sekretar naglasio, u pitanju je sistemski odgovor države na činjenicu da su određeni pojedinci ugrožavali fizički, psihički i svaki drugi integritet drugih sugrađana.
- Ova krivična dela treba da spreče povredu dostojanstva i muškaraca i žena - zaključio je Ilić i dodao da nadležni tužilac i sudija u zavisnosti od okolnosti u svakom konkretnom slučaju donose odluke o visini i težini kazne, koja može da bude do 10 godina zatvora.
Oni koji smatraju da su ugroženi po ovim krivičnim delima, trebalo bi da se obrate policiji i nadležnom tužilaštvu.
Beogradski advokat Predrag Veljić rekao je da su za njega ove izmene i dopune kozmetičke prirode, ali da bi sačekao da se donesu prve presude i da se uspostavi ujednačena sudska praksa pre nego što se donesu bilo kakvi zaključci na ovu temu.
Šta vi mislite o novom zakoniku?
(Telegraf.rs)