Uvodi se besplatna SOS linija koja će da radi non-stop: Sve žrtve nasilja u svakom trenutku moći će da traže pomoć
Šefica Kancelarije UN Women u Srbiji Milana Rikanović govorila je o ciljevima i aktivnostima u okviru regionalnog programa "Primena normi, promena svesti" sa osvrtom na primenu u Srbiji
Kancelarija UN Women u Srbiji i Evropska komisija su danas zvanično pokrenule trogodišnji program "Primena normi, promena svesti" protiv nasilja nad ženama u Srbiji kako bi osnažile žrtve nasilja i stvorile zakonodavni okvir u skladu sa međunarodnim standardima.
ZVANIČNO DONETA ODLUKA: 18. maj će biti Dan sećanja na žene žrtve nasilja
Šefica Kancelarije UN Women u Srbiji Milana Rikanović govorila je o ciljevima i aktivnostima u okviru regionalnog programa "Primena normi, promena svesti" sa osvrtom na primenu u Srbiji.
Tom prilikom je istakla da je preduslov borbe protiv rodno zasnovanog nasilja da država izgradi institucionalni i strateški okvir, ali i da svi akteri društva rade na podizanju svesti o postojanju nasilja.
– Put od primene normi do promene svesti je dug, ali zajedničkim snagama i uz razmenu iskustava iz regiona možemo uspeti – zaključila je Rikanović.
Ljiljana Lončar, savetnica predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, navela je da je to telo iniciralo donošenje nove Nacionalne strategije za sprečavanje i suzbijanje nasilja, kao i da je Srbija dobila Zakon o sprečavanju porodičnog nasilja koji će početi da se primenjuje od 1. juna.
– Svi zajedno moramo da se uključimo u borbu protiv nasilja, da zaustavimo nasilje nad ženama i devojčicama jer nasilje očigledno ne poznaje granice – rekla je Lončar.
Međutim, nije dovoljno samo promeniti zakone po mišljenju Biljane Branković, članice GREVIO komiteteta (grupe eksperata koja prati primenu Konvencije Saveta Evrope protiv nasilja nad ženama, "već je potrebno unaprediti postojeće usluge podrške žrtvama".
– Najhitnije je uvođenje nacionalne besplatne SOS linije koja bi bila dostupna 24 sata dnevno 7 dana u nedelji, osnivanje centara za podršku žrtvama seksualnog nasilja i stabilno finansiranje postojećih zenskih specijalističkih organizacija – rekla je Branković.
Pogledajte video:
Cilj programa "Primena normi, promena svesti" je da osnaži žrtve nasilja, da primenjuje zakone u skladu sa međunarodnim standardima o nasilju, kao i da promoviše pogodne društvene norme i spreči diskriminaciju i nasilje nad ženama i devojčicama.
(Telegraf.rs / Tanjug)