"VIDELA SAM GRAD BEZ LJUDI": Ovako umire grad koji napusti "Ju Es Stil"! (FOTO) (VIDEO)

Posle Drugog svetskog rata, grad Geri, koji je osnovao "Ju Es Stil" 1906. godine, nazivan je Gradom veka, a danas je na putu da postane Grad duhova. Pedesetih godina prošlog veka u njemu je živelo 200.000 ljudi, a danas ih je manje od 100.000

Gradić Geri u Indijani, udaljen oko 40 km od Čikaga, bio je početkom 20. veka centar američke industrije čelika, što je privlačilo mnogobrojne imigrante. Tu je bila brojna zajednica srpskih iseljenika i u tom gradu bio je sahranjen srpski pesnik Jovan Dučić, a danas je na putu da postane Grad duhova.

Za Amerikance, ali i ostatak sveta, Geri je poznat i kao rodno mesto Majkla Džeksona i njegove braće, sa kojima je nastupao u sastavu "Džekson fajv".

Od kada su američke i multinacionalne korporacije pre nekoliko decenija počele da sele proizvodnju iz SAD u druge zemlje, sa jeftinijom radnom snagom i manje moćnim sindikatima, Geri je napustila polovina stanovništva, a ruine svedoče o prošlim vremenima.

U vreme buma industrije čelika, posle Drugog svetskog rata, grad koji je osnovao "Ju Es Stil" 1906. godine nazivan je Grad veka.

Tih pedesetih godina prošlog veka u njemu je živelo 200.000 ljudi, a danas ih je manje od 100.000. Pošto je bez posla ostalo 30.000 ljudi, gotovo četvrtina porodica živi ispod granice siromaštva, a mnoge prelepe zgrade izgrađene početkom 20. veka su napuštene i propadaju.

Već 20 godina gradonačelnici obećavaju da će se život vratiti u Geri, ali ništa se nije promenilo. Bivši kongresmen Sintija Mekinli izjavila je nedavno da je to sudbina mnogih mesta u SAD, jer administracija u Vašngtonu finansira ratove u inostranstvu, a kod kuće propadaju gradovi.

Nekadašnja železnička stanica izgrađena je 1910. godine i pre nekoliko godina u njoj je snimana jedna od epizoda serijala "Život posle ljudi", u kojoj je prikazano kako bi zgrade i gradovi propadali posle apokalipse.

"Ju Es Stil" je 20-ih godina platio 40 odsto, od gotovo milion dolara, koliko je koštala izgradnja metodističke crkve, koja je mogla da primi 1.000 ljudi, a pola veka kasnije, na nedeljnoj službi okupljalo se stotinak ljudi i crkva je tada zatvorena, dok je danas potpuno ruinirana.

(D. Z. / RT)