Želite da pobegnete iz grada? Pre preseljenja na selo morate da budete spremni na ove stvari!

Cene ara se drastično razlikuju od mesta do mesta, pa može biti od 20 evra, koliko košta ar u Sopotu, do 840 evra, koliko je u Vrnjačkoj Banji

Za sve one koji neće da rade za druge, a uz to vole i prirodu, povratak na selo je najbolje rešenje. Tamo biste radili za sebe i plus živeli u prirodi, a i za vašu decu bi to bio svojevrsni vaspitni model. Samo što, ako nemate već neko imanje od ranije, i za ovo zadovoljstvo vam treba počeni kapital.

Sad da se preselite u bilo koje selo u Srbiji, ovo bi vas dočekalo (FOTO)

Saša napustio dobar posao i stan u Beogradu pa otišao na selo: Otkriva ko mu je jedini gazda i šta je u životu najveće blago (FOTO)

Ako želite da živite na selu, treba najpre da odaberete dobru lokaciju, odnosno mesto gde postoji škola i vrtić, kao i dom zdravlja i ostale važne ustanove.

Primera radi, ako želite da se nastanite na nekom salašu u Vojvodini za to treba da izdvojite oko 15.000 evra, a cene ara se drastično razlikuju od mesta do mesta, pa može biti od 20 evra, koliko košta ar u Sopotu, do 840 evra, koliko je u Vrnjačkoj Banji.

Ako već imate posao u gradu, nemojte odmah da dajete otkaz, osim ako se niste odselili predaleko da biste putovali. Na selu postoji širok spektar poslova kojima možete da se bavite - bilo poljoprivredom, voćarstvom ili stočarstvom, ali za početak, na manjoj parceli. Ako niste sigurni čime biste se bavili, raspitajte se kod lokalnog stanovništva šta oni gaje i šta tamo najbolje uspeva.

Potom se registrujte kao poljoprivredno gazdinstvo, a onda i informišite koje subvencije možete da dobijete.

Najmanje rada zahteva voćnjak, ali su koze najjeftinije. Oni koji žele da uzgajaju med, treba da znaju da je za pčele potrebno znanje.

Čime god da odlučite da se bavite, treba da znate da je, recimo, za gajenje koza i proizvodnju sira potrebno najmanje 10 grla, što košta oko 200 evra. Za 500 sadnica maline, potrebno je oko 2.500 evra. Uzgajanje bilo kog voća košta između 100 i 300 evra po aru.

Za čuvanje pčela, za početak je najbolje uzeti četiri košnice, a to staje 600 evra. Ribnjak je već skup biznis gde bez 10.000 do 15.000 evra, ne možete ni početi.

Ko nije ni za kakve poljoprivredne radove i prljave poslove, može da se bavi seoskim turizmom. Ovde može biti dovoljno 5.000 evra za opremanje domaćinstva svime što je potrebno, ali pošto je sezona samo tokom proleća i leta, najbolje je da pored toga imate još neki prihod.

Ko odluči da plasira proizvod, od velike pomoći mu mogu biti društvene mreže preko kojih ga može predstaviti na originalan način.

Cene ara zemlje u različitim krajevima Srbije:

* 20 evra – Sopot

* 30 evra – Surdulica

* 40 evra – Lajkovac

* 80 evra – Smederevska Palanka

* 113 evra – Šabac

* 230 evra – Gornji Milanovac

* 230 evra – Bogatić

* 250 evra – Banat

* 350 evra – Lapovo

* 350 evra – Takovo

* 370 evra – Valjevo

* 470 evra – Niš

* 840 evra – Vrnjačka Banja

(Telegraf.rs)