Pogibija gardista na Topčideru: Vladina Komsija počela istragu
Komisiju, koja je formirana na inicijativu premijera Aleksandra Vučića, čine predstavnici Vojnobezbednosne agencije, Bezbednosno informativne agencije, Ministarstva unutrašnjih poslova, tužilaštva i Ministarstva odbrane, kao i punomoćnici porodica
Stručne službe vladine Komisije za ispitivanje okolnosti pod kojima su stradala dvojica gardista u kasarni na Topčideru u oktobru 2004. godine, počele su sa prikupljanjem informacija i odbradom podataka, potvrdio je za Tanjug jedan od punomoćnika porodica stradalih mladića advokat Predrag Savić.
DIREKTOR CENTRA ZA FORENZIKU: Gardisti u Topčideru su UBIJENI
Komisiju, koja je formirana na inicijativu premijera Aleksandra Vučića, čine predstavnici Vojnobezbednosne agencije, Bezbednosno informativne agencije, Ministarstva unutrašnjih poslova, tužilaštva i Ministarstva odbrane, kao i punomoćnici porodica.
Prema rečima advokata Savića, Komisija radi inter-resosno tako što svaka služba obavlja svoj deo posla, odnosno ne održava formalne sastanke.
On nije mogao da kaže da li je i koliko svedoka ispitano u okviru rada pomenutih službi, ali je naveo da ima saznanja da su prihvaćeni neki od njegovih predloga za ispitivanje svedoka i prikupljanje drugih materijalnih dokaza.
Do formiranja Komisije je došlo nakon 12 godina od smrti gardista posle sastanka premijera sa njihovim roditeljima, pa su u predkrivični postupak koji vodi Više tužilaštvo u Beogradu uključene službe bezbednosti i resorna ministarstva.
Predkrivični postupak protiv NN lica pokrenut je 2008. godine, nakon što je veštačenjem FBI-a stavljena tačka na višegodišnje špekulacije da li su gardisti ubijeni ili su se poubijali međusobno 5. oktobra 2004. godine - zaključak FBI je bio da su gardisti bili ubijeni, a ne da su se međusobno ubili.
Država Srbija je po nalogu Ustavnog suda porodicama isplatila po 5.000 evra zbog neefikasne i nedelotvrone istrage kakva je do sada vođena, uz nalog tužilaštvu da sprovede brzu i delotvornu istragu, koja će dovesti do razrešenja tog slučaja.
Odmah nakon pucnjave, Vojska je izdala saopštenje da je Milovanović pucao na Jakovljevića i zatim izvršio samoubistvo, a potom je vojno pravosuđe tvrdilo obrnuto - da je Jakovljević ubio Milovanovića i izvršio samoubistvo. Zbog sumnje u profesionalnost rada vojnih pravosudnih organa, Savet ministara SCG i Vrhovni savet obrane formirali su nezavisnu komisiju, koja je došla do zaključka da je na gardiste pucala treća osoba. Izveštaj nezavisne komisije 2008. godine su potvrdili i forenzičari američkog Federalnog istražnog biroa (FBI).
(Telegraf.rs / Tanjug)