Profesionalni upravnici zgrada počinju da rade od juna, a plate su im veće od prosečne!

Usluge profesionalnih upravnika će biti dostupne 24 sata i to sedam dana u nedelji

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je donelo pravilnik na osnovu kojeg će do polovine maja početi obuka profesionalnih upravnika zgrada, a prve licence će dobiti već u junu, najavila je danas pomoćnica ministarke građevinarstva Jovanka Atancković.

POJAVILO SE NOVO ZANIMANJE U SRBIJI: I ovo je odlična PRILIKA DA ZARADITE!

Još samo nekoliko dana i u zgrade se uvodi red, i to kakav! Evo kada upravnici "stupaju na tron"

- Ovom delatnošću mogu da se bave svi koji imaju najmanje srednju školu u trajanju od četiri godine, koji polože ispit i nisu osuđivani za neko krivično delo koje ih čini nedostojnim za vršenje te funkcije - rekla je Atanacković Tanjugu.

Ona je naglasila da će tako veliki broj građana moći da se zaposli, kao i da se na osnovu iskustava zemalja u okruženju očekuje otvaranje između 15.000 i 20.000 novih radnih mesta.

Kako je rekla, profesionalni upravnci zgrada će u Srbiji moći da zarade i mnogo više od prosečne plate, ako se održava veći broj zgrada i stanova, što se i očekuje u narednom periodu.

Atancković dodaje da dosadašnja iskustva, sa firmama koje su se profesionalno bavile tim poslom u Srbiji, pokazuju da za održavanje dvadesetak zgrada može da se zaradi mesečna plata od oko 55.000 dinara.

Atanacković kaže da će obuku u trajanju od tri nedelje sprvoditi Privredna komora Srbije i da će ona verovatno koštati, iako to još nije definisano, oko 30.000 dinara.

Ona je rekla da će profesionalni upravnici sa licencom moći da budu zaposleni kod nekoga, sami da osnuju firmu ili da se uz minimalna ulaganja registruju kao preduzetnici i sami za sebe obavljaju taj posao.

Prema njenim rečima, u Srbiji se trenutno cena za profesionalnog upravnika po stanu kreće između 200 i 350 dinara.

- Ali, to će tržište da odredi, tako da će cene verovatno biti i malo niže, a usluga kvalitetnija - naglasila je ona.

Sagovornica Tanjuga kaže da je to ministarstvo ubrzalo donošenje pravilnika kako bi se što pre počelo sa punom primenom Zakona o stanovanju i ozdržavanju zgrada.

- Ministarstvo je donelo pravilnik koji će pružiti uslove da već početkom maja ili polovinom maja krenu i obuke profesionalnih upravnika koje će orgnizovati Privredna komora Srbje, kako bi mogli nakon tih obuka, koje će trajati oko tri nedelje, da očekujemo već u junu i prve profesionalne upravnike sa položenim ispitom i dobijenom licencom - navela je Atanacković.

Oni će kroz obuku morati da steknu određena pravna znanja po pitanju zgrade, da se upoznaju sa Zakonom o stanovanju, nauče neke karakteristike zgrada, administrativne i finansijske aspekte upravljanja zgradom, ali i da nauče veštinu komunikacije.

- Cilj ministarstva i vlade je da u zgradama bude sloge i razumevanja kako bi postigli ciljeve, a to je da nam sve zgrade budu bezbedne i da naš život bude lepši u tim zgradama - istakla je pomoćnica minisatrke Zorane Mihajlović.

Ona je podsetila da su neke zemlje u okruženju uvele profesinalno upravljanje kao obavezno, dok je kod nas to na dobrovoljnom principu, što znači da stanari mogu sami da izaberu upravnika ili da angažuju profesionalnog sa licencom.

Kako kaže, u zgradama koje ni na koji način ne reaguju na zakonske obaveze, lokalna samouprava će po prijavi inspektora ili bilo kog vlasnika stana u toj zgradi svojim rešenjem da imenuje prinudnog profesionalnog upravnika.

- Taj prinudni deo stanari mogu da obustave kada se organizuju u skladu sa zakonom, što znači nađu upravnika između sebe ili angažuju nekog drugog profesionalnog upravnika - navela je ona.

Atanacković ističe da, prema zakonu, registar profesionalnih upravnika i registar stambenih zajednica treba da budu uspostavljeni do 1.1. 2018. godine odnosno 12 meseci nakon stupanja na snagu Zakona o stanovanju.

- Mi, evo, šest meseci pre tih rokova uspostavljamo registar profesionalnih upravnika, a radimo i na uspostavljanju registra stambenih zajednica koji se, takođe, očekuje polovinom ove godine odnosno u junu -navela je Atanacković.

Ona je dodala da će građani moći da prijave loklnim samoupravama da su organizovani i dobiju matični broj i sve što je potrebno za normalno funkcionisanje zgrade.

Usluge profesionalnih upravnika će biti dostupne 24 sata i to sedam dana u nedelji, tako da će stanari uvek moći da prijave bilo koji kvar u zgradi ili problem, na primer buke ili remećenja kućog reda.

(Telegraf.rs / Tanjug)