Budućnost za berače: Jug Srbije poludeo za lekovitom biljkom, na kojoj se dnevno zaradi 1.000 dinara
Ova trava jede se kao salata, a od nje se i prave melemi za snižavanje pritiska, zaceljivanje rana i čišćenje krvih sudova
Prvi listovi lekovite biljke sremuš počinju da se pomaljaju početkom aprila, a s obzirom na to da se ona koristi u farmaceutskoj industriji, da se prodaje i na veliko, a korsiti i kao sušeni začin i melem, za berbu su zainteresovani mnogi.
DUŠA MI MIRIŠE NA BELI LUK: Kako je šumska travuljina, SREMUŠ, zaludela Kragujevčane (FOTO)
Međutim, berači naglašavaju da taj posao nije nimalo lak.
- Pognuta sam čitav dan. Glavni razlog za to je što ne sme da ošteti biljka. Nema ništa na silu. Moraš da paziš kako bereš, jer koren i cvet moraju da ostanu neobrani kako bi sremuš sledeće godine ponovo niknuo - rekla je jedna od lokalnih berača iz okoline Suve planine.
Ona je dodala da otprilike za 12 sati rada može da nabere oko 60 kilograma, što je zarada od oko 1.000 dinara, odnosno 20 do 40 dinara po prodatoj vezici na pijaci.
Oni koji se bave otkupom i preprodajom sremuša "na veliko" tvrde da su kupci izuzetno zainteresovani za ovaj proizvod.
Sremuš se inače jede i kao salata, a ljudi od njega prave različite meleme, jer ima brojna lekovita dejstva: snižava pritisak, pomaže da rane brže zarastaju, čisti krvne sudove.
Za berbu ove lokovite biljke na Suvoj planini potrebna je dozvola države, pošto je reč o predelu koji je proglašen za specijalni rezervat prirode.