Turci se danas biju s policijom, a u Rusiji dva i po miliona ljudi učestvuje u prazničnim akcijama (FOTO)
Federacija nezavisnih sindikata Rusije tradicionalno organizuje masovne prvomajske akcije u 700 gradova i sela
Turska policija ispalila je suzavac kako bi rasterala grupu demonstranata koji su se protivili zabrani i maršom ka istanbulskom trgu Taksim želeli da proslave 1. maj Praznik rada, javlja AFP. U nešto drugačijoj atmosferi prvi maj je obeležen i u Moskvi i Sankt Peterburgu.
Slavimo 1. maj, a retko ko zna da je sve počelo krvavom borbom: Evo zbog čega je danas praznik
Agencija navodi da je policija pokušala da zaustavi oko 200 demonstranata u kvartu Gajretepe u evropskom delu Istanbula, koji su krenuli ka cuvenom trgu uprkos tom što su im gradske vlasti zabranile marš.
Hiljade ljudi, uključujcuhi sindikate, učestvuju u šetnji moskovskim Crvenim trgom povodom Međunarodnog dana rada, a prisutne je pozdravio gradonačelnik ruske prestonice Sergej Sobjanjin.
Interfaks, navodi, pozivajući se na izvore u policiji, da na ulicama ima 130.000 ljudi.
- Kada smo se prošle godine okupili ovde, na Crvenom trgu, govorili smo da će Moskva i Moskovljani prevazići sve poteškoće, probleme. Danas možemo reći da se to i desilo: u Moskvi se otvaraju desetine novih preduzeća, tehnoloških parkova, desetine hiljada radnih mesta, polako se povećava realna plata, nastavljaju se izgradnje stanova - poručuje Sobjanin.
- Moskva se razvija, u Moskvi je dobro raspoloženje. Mi ćemo uspeti! Čestitam vam Prvi maj, praznik proleća i rada - dodao je on, prenosi Sputnjik.
Zajedno sa gradonačelnikom Moskve bio je i predsednik Federacije nezavisnih sindikata Rusije Mihail Šmakov i predsednik Moskovske federacije sindikata Mihail Antoncev.
U šetnji su učestvovali radnici u industriji, učitelji, lekari, sportisti itd. Ove godine šetnja se održava pod parolom „Za pristojan posao, platu i život!“.
Federacija nezavisnih sindikata Rusije tradicionalno organizuje masovne prvomajske akcije u 700 gradova i sela.
Očekuje se da će u njima učestvovati oko dva i po miliona ljudi. U Rusiji se 1. maj kao Dan međunarodne solidarnosti radnika redovno proslavlja od 1890. godine.
Posle Oktobarske revolucije praznik je počeo i zvanično da se slavi - tog dana su se održavale masovne šetnje radnika i parade.
Drugog dana praznika, po pravilu, u celoj zemlji su se održavale tzv. „majovke“, masovno praznovanje u prirodi.
Šetnja je organizovana i u centru Sankt Peterburga, a među učesnicima su pored predstavnika sindikata, navodi Interfaks, i gubernator oblasti Georgij Poltavčenko i drugi zvaničnici, predstavnici različitih partija i pokreta.
(Telegraf.rs/Tanjug)