Prodavali hleb za 9 dinara jeftinije i zato su kažnjeni sa - 100.000 dinara
Krivica se sastoji u tome što proizvođač u dnevnoj strukturi proizvodnje, ima učešće belog hleba od brašna tipa 500, osam odsto, polubelog hleba od brašna tipa 850, 74 odsto, a specijalnih vrsta hlebova 18 odsto
Jedan od tri najveća industrijska proizvođača brašna, hleba i testenina u Srbiji “Žito promet” a.d. iz Sente, kažnjen je sa 100.000 dinara jer je na tržištu najviše prodavao jeftiniji hleb, kaže za Tanjug direktor “Žitounije” Zdravko Šajatović.
Crni ili beli hleb - koji je ZAISTA bolji za gubljenje kilograma?
Pomenuti proizvođač, kaže Šajatović, je hleb prodavao po maloprodajnoj ceni od 39 dinara za hleb od brašna T-500 i po 36 dinara za hleb od brašna T-850, što je za pet, odnosno devet dinara jeftijnije u odnosu na cene koje posebna uredba propisuje.
- Uredba, koja se inače produžava svakih šest meseci, je doneta kao socijalna Uredba sa osnovnim ciljem da građanima Srbije obezbedi snabdevanje hlebom po prihvatljivim cenama i ona kaže da je vekna hleba 44 dinara, a Žitopromet ga je prodavao za 39 dinara - kaže Šajatović.
Nadležni sud je, na osnovu prijave poljoprivrednog inspektora, firmu kaznio jer strukturu proizvodnje hleba nije prilagodio Uredbi o obaveznoj proizvodnji hleba od brašna T-500 prema kojoj je propisano da učešće hleba od ovog tipa brašna u ukupnoj dnevnoj proizvodnji hleba mora biti najmanje 40 odsto.
- Proizvođač je pravio manje hleba od belog brašna, a vise od polubelog jer su građani pokazali veće interesovanje za taj hleb. Strukturu proizvodnje nametnulo je tržište a ono je, vrhovni sudija uspešnosti poslovne politike svakog privrednog subjekta - kaže Šajatović.
Kako je rekao, krivica se sastoji u tome što proizvođač u dnevnoj strukturi proizvodnje, ima učešće belog hleba od brašna tipa 500, osam odsto, polubelog hleba od brašna tipa 850, 74 odsto, a specijalnih vrsta hlebova 18 odsto.
- Proizvođač je pokazao da je socijalno odgovoran, a kažnjen je, i to je apsurdno. Korist su imali građani koji su mogli da kupe vrstu hleba po svom izboru, a jasno je da su ogromnom većinom izabrali da kupuju najjeftiniji hleb od brašna T-850 koji je istovremeno i nutritivno najzdraviji - objašnjava Šajatović.
Komentarišući ceo slučaj on je kazao i da je “postupanje poljoprivrednog inspektora i nadležnog suda legitimno, ali daleko od vladavine prava, a još dalje od zdrave pameti”.
Kako je naglasio, presuda je "u ime naroda" doneta protiv naroda odnosno interesa građana, rekao je on.
Prema njegovim rečima, potrebno je hitno dopuniti Uredbu u smislu da se u obaveznu proizvodnju i promet heba od brašna T-500 doda i hleb od brašna T-850 i da ta dva tipa hleba zbirno čine količinu od najmanje 40 odsto dnevne proizvodnje, kažu u Žitouniji.
(Telegraf.rs / Tanjug)