Sud više neće dozvoliti da zastari prekršaj: Ko ne plati kaznu biće hapšen i na granici, ako treba i pred porodicom!

Poručujem svima, javnim ličnostima pogotovo, da se ubuduće neće izvlačiti i čekati da zastare kazne - rekao je Marinović

Foto: Profimedia/Alamy

Predsednik Prekršajnog suda u Beogradu, Milan Marinović, kaže da bi većina ljudi koji ne plate kaznu za neki prekršaj radije robijali, nego je odradili kroz društveno-koristan rad.

Ukoliko je policija pogrešila, nećete morati da plaćate novu vozačku dozvolu!

- Verovatno ih je sramota da ih neko vidi kako čiste ulice ili skupljaju lišće, pa radije odu u zatvor, gde 1.000 dinara kazne zamene za jedan dan u ćeliji - izjavio je za Milan Marinović za Informer.

Kazna društveno-korisnog rada se u Srbiji primenjuje od 2009. godine.

- Pre neku godinu u Novom Sadu više od 200 okrivljenih, koji su mogli da odrade neplaćene kazne, odabralo je zatvor. Rad u javnom interesu najčešće se izriče kod dela iz oblasti saobraćaja, krađe struje... Međutim, bilo je slučajeva i da su se oni koji su se odlučili za zatvor predomislili posle dan-dva u ćeliji, pa su platili kaznu da odmah izađu - dodaje Marinović.

Predsednik prekršajnog suda u Beogradu takođe ističe da više neće biti moguće izbegavanje kazni i da će se okrivljeni privoditi čak i na granicama.

- Na primer, okrivljeni ste, a ne dolazite na suđenja. Sud izda naredbu policijskoj stanici u opštini na kojoj živite da vas privede. Policajci odu na vašu adresu, a vaši roditelji kažu kako ste, recimo, otišli u inostranstvo na duže vreme. U takvim situacijama sud može raspisati opštu naredbu za privođenje svim policijskim upravama na teritoriji Srbije. I, na primer, okrivljeni krene s porodicom na more, zaustavi se na granici da preda pasoše, a policija ga odmah privede, o njegovom trošku odveze u sud gde mu se sudi, pa makar to bilo i na drugom kraju zemlje. Poručujem  svima, javnim ličnostima pogotovo, da se ubuduće neće izvlačiti i čekati da zastare kazne - zaključio je Marinović.

(Telegraf.rs / Informer)