Pet godina od krvavog Uskrsa u Skoplju. Izrešetana četiri mladića, jezero i dalje nemi svedok zločina (FOTO)

Makedonske pravosudne vlasti još uvek čekaju da im sa Kosova budu isporučena dvojica prooptuženih Alil Demiri i Afrim Ismailović

"Mama, ja ne želim da umrem, tata, ja ću ovde večno živeti“. Ovaj potresni epitaf stoji na spomeniku četvorici mladića iz skopskog naselja Radišani: Filipa Slavkovskog, Aleksandra Naćevskog, Cvetanča Acevskog i Kireta Tričkovskog postavljenom na obali Smilkovskog jezera nadomak Skoplje, gde su uoči Uskrsa, 12. aprila 2012. godine mučki bili ubijeni zajedno sa 45-godišnjim ribarom Borčetom Stevkovskim iz sela Creševo.

Holivudska pljačka banke u Skoplju: Bankarski službenik ukrao milione iz trezora i lagano išetao sa kesama

Nakon obimne istrage, policija je privela, a krajem juna 2014. godine sud u Skoplju je na doživotnu robiju osudio Alila Demirija, Afrima Ismailovića i njegovog brata Agima Ismailovića, Fejdija Azirija, Hakiju Azirija i Sami Ljutu.

Makedonske pravosudne vlasti još uvek čekaju da im sa Kosova budu isporučena dvojica prooptuženih Alil Demiri i Afrim Ismailović.

Na bazi materijalnih dokaza i iskaza zaštićenog svedoka, sud je utvrdio da su petoricu ribara, sa dve automatske puške i pištoljem, iz neposredne blizine izrešetali Alil Demirij i braću Afrim i Agim Ismailović.

Njima su u zločinu pomagala ostala trojica osuđenih.

Nakon zločina, sa tamnocrvenim automobilom "opel omega" oni su pobegli prema graničnom prelazu Donje Blace.

Usput su ostavili auto kod mesta Vražiji Vir, a Kosova su uspeli da se dokopaju dvojica od trojice direktnih egzekutora, Afrim Ismailović i Alil Demiri, koji su još uvek nedostupni makedonskim vlastima.

Pet godina je prošlo od masakra, a mnoga pitanja su ostala bez odgovora.

Da li je tadašnji krvavi Uskrs trebao da bude uvod u širu destabilizaciju Makedonije, ko je i da li je još neko umešao prste u ovaj neviđeni zločin, a ostaje i pitanje da li su pravi krivci iza rešetaka.

Goran Naćeski, otac ubijenog mladića Aleksandra Naćevskog danas je medijima izjavio da pravda još nije isterana, a tvrdi da je u masakru učestvovalo još 26 osoba. I advokati odbrane kažu da misterija ostaje.

Smilkovsko jezero je i danas nemi svedok monstruoznog ubistva. Samo ono zna šta se tačno tu dešavalo pre pet godina.

Ovaj slučaj, koji je zbog brutalnosti nazvan "Monstrum“, trenutno se nalazi pred Vrhovnim sudom Makedonije.

(D.J.)