Šta će biti s kreditima u švajcarcima: Ako se donese pogrešna odluka, posledice mogu snositi građani cele zemlje

- Kada se predlažu rešenja za ovakve probleme, mora se imati u vidu da su svaka zemlja i okolnosti u njoj različite, da se rešenja ne mogu prepisivati i da se uvek postavlja pitanje ko će snositi troškove pojedinih rešenja, a posledice pogrešnih odluka mogu snositi svi građani Republike Srbije - rekli su u NBS

Udruženje bankarskih klijenata "Efektiva" je ponovo uputilo zahtev za hitno donošenje Zakona o konverziji kredita u švajcarskim francima u evre, nakon što je Ustavni sud Hrvatske doneo Rešenje po kom je Zakon o konverziji kredita u švajcarskim francima proglašen ustavnim, čak i svrsishodnim u pomoći građanima Hrvatske koji su zaduženi kreditima u ovoj valuti. Kako kažu u Efektivi, to je do sada bio glavni argument koji je NBS koristila kao razlog da se ne donese isti zakon i u Srbiji, pa smo tim povodom kontaktirali NBS, gde su nam rekli da i dalje nema uslova za takvo rešenje u Srbiji.

Za kredit za stan od 150.000 švajcaraca, moraju da vrate 400.000, ili ostaju na ulici!

EFEKTIVA BEZ EFEKTA: Udruženje bankarskih klijenata bez podrške NBS i banaka

Udruženje klijenata je, naime, podsetilo na surov primer gde je korisnik podigao 150.000 evra u francima, uplatio banci 135.000 evra, a banka od njega potražuje još 400.000 evra.

"Tražimo od NBS i Vlade Srbije hitno donošenje ovog Zakona, kako bi se sprečilo dalje otimanje nekretnina od strane banaka. Podsećamo da je ovakvo zakonsko rešenje doneto u Hrvatskoj i Crnoj Gori, a da je u BIH u proceduri, te da jedino u Srbiji, od svih zemalja bivše Jugoslavije, država, odnosno centralna banka nisu uradile ništa konkretno kako bi pomogle svojim građanima", stoji na sajtu udruženja.

Međutim, u centralnoj banci tvrde drugačije i podsećaju da su 2015. propisali četiri modela aneksiranja ugovora o kreditu, gde prema prva dva modela postoji opcija konverzije kredita iz franaka u evre i koje su banke dužne da ponude korisnicima  stambenih kredita, ali to očito nije slučaj u praksi.

Takođe podsećaju da su tačkom 2. Odluke o merama za očuvanje stabilnosti finansijskog sistema u vezi sa kreditima u stranoj valuti regulisali postupanje banaka u vezi sa jednostranim povećanjem neodredivih elemenata promenljive kamatne stope – bez obzira na stranu valutu u kojoj je kredit indeksiran – i to na način da se ukupan iznos sredstava koji su banke naplatile po ovom osnovu uračuna u prevremenu otplatu kredita.

- Po tom osnovu banke su vratile korisnicima kredita oko 5,13 milijardi dinara. Podsećamo i da je Narodna banka u maju 2013. godine dala i preporuku bankama (Preporuka BAN 001/13) čiji je cilj bio da se korisnicima kredita u francima u naredne tri godine omogući otplata nižih rata kredita, i to tako da se razlika između svake stvarne i umanjene rate odlaže na period od tri godine i na tako odloženo potraživanje se ne obračunava kamata - kažu u NBS za "Telegraf".

Ovakve mere centralne banke nisu dale rezultate, bar prema dokumentaciji "Efektive" u kojoj su evidentirana četiri slučaja samoubistva korisnika švajcarskih kredita "koji su sebi oduzeli živote, ostavljajući svoje porodice da se i dalje bore sa dugovima".

Na najnoviji pokušaj udruženja, banka je dala sledeći odgovor:

- Kada se predlažu rešenja za ovakve probleme, mora se imati u vidu da su svaka zemlja i okolnosti u njoj različite, da se rešenja ne mogu prepisivati i da se uvek postavlja pitanje ko će snositi troškove pojedinih rešenja, a posledice pogrešnih odluka mogu snositi svi građani Republike Srbije - rekli su u NBS.

Da li smatrate da treba prebaciti kredit iz švajcaraca u evre i ko to treba da uradi - država novcem građana ili privatne banke? Odgovore ostavite u komentarima.

(S.Vasić - s.vasic@telegraf.rs)