Kako bi izgledao naš život da poštujemo sve zabrane crkve kad je neki svetac
Kako bi izgledali običaji vezani za Blagovesti posmatrani iz današnjeg ugla i da li bi ih bilo moguće primeniti u našoj svakodnevnici
Danas su Blagovesti, veliki hrišćanski praznik, koji obeležavamo u znak sećanja na dan kada je arhangel Gavrilo javio Bogorodici da će roditi Isusa Hrista.
Danas su Blagovesti: Ove stvari nikako ne smete da uradite, dobro povedite računa (VIDEO)
Sutra su Blagovesti: Uradite ovo u narednih 7 dana ako želite da vam mir i novac uđu u kuću ZAUVEK
Iako crkvena pravila nalažu da se taj dan svetkuje kao i ostali praznici obeleženi crvenim slovom, u narodu su vezani brojni običaji za ovaj dan.
Naši preci su se sigurno pridržavali svega, ali kako bi izgledao naš život kada bismo današnji praznik proveli po nekadašnjim običajima.
Iako se smatra da se do Uskrsa ne valja veseliti, običaj je da se na Blagovesti ustaje u ponoć ili veoma rano. U praskozorje bi se pevala devojačka pesma, a završavalo bi se sveopštim veseljem.
Kako bi izgledalo i šta bi rekle komšije kada bi jedna devojka pozvala svoje prijateljice u stan, i kada bi celu noć do jutra pevale jer tako nalaže običaj, teško da bi se predsednik stanara pridružio sveopštem veselju!
Sigurno ne bi prošlo bez komšijskog lupanja na vrata, a već bi se našao neko da pozove policiju zbog narušavanja javnog reda i mira.
Takođe se veruje da treba očistiti kuću, okućnicu, štalu i sve zatim spaliti na brežuljku ili raskršću. Možete li zamisliti prethodno pomenute devojke kako čiste stan, podrum i stubište, pa đubre spaljuju pred zgradom na raskrsnici? A zatim preskaču preko te vatre kako bi se zaštitile od zmija!
Policija, komunalci, vatrogasci bi se stvorili brzinom munje, teško da bi i šarm devojački u ovom slučaju pomogao, tako da bi zasigurno pala makar neka prekršajna prijava.
Uoči Blagovesti, ljudi su lupali mašicama o gvozdene predmete obilazeći oko kuće, staje i tora i vikali: “Bež’te zmije i gušteri, bež’te zmije i gušteri!”
Ako biste se usudili da noću kružite oko zgrade, lupate u šerpe i vičete pomenute reči, teško da biste izbegli smeštaj u Lazi Lazareviću.
Običaj kaže da se na današnji praznik žene ne češljaju, kao i da ne valja tog dana praviti nove opanke. Ako bismo taj običaj preformulisali za današnje doba to bi značilo da na Blagovesti ne valja odlaziti frizeru i kupovati nove cipele.
Nemali broj puta se do sada dogodilo da Blagovesti "padaju" za vikend. Kako jedna mlada bez češlja da napravi frizuru ili šta da radi kuma kojoj se polomila štikla...
Običaj kaže da ne valja šiti, plesti, peglati, prati... Da li bi to značilo da danas ne uključujemo mašinu za veš i mašinu za pranje suđa?! Šta je onda sa šporetom, kako ručak da skuvamo? Ako šporet može, zašto mašina za veš ne može? Postavlja se hiljadu pitanja na koja je teško dati pravi odgovor.
Ako bismo poštovali samo jedan deo običaja iz prošlosti na Blagovesti bismo hodali čupavi, pogužvani, s makar jednom krivičnom prijavom u džepu, s tim da se ne sme dogoditi da nam se pocepa haljina, košulja, sako, jer igla na današnji dan ne dolazi u obzir.
Zato ovaj praznik proslavaljamo u duhu našeg vremena, a rado se sećamo lepih običaja koje su nam zaveštali preci.
(Jovana Jovanović Kulaš)