Studenti na ispitima varaju pomoću bubica, ali i moćnog sata (259 evra), koji ima kameru (FOTO)
Ranije su to bile puškice, zatim su se pojavile bubice, a danas postoje i raznovrsne elektronske sprave poput digitalnih olovaka, satova, dugmadi
Nakon što je procureli snimak kojim je zabeleženo varanje na ispitu na Pravnom fakultetu u Beogradu napravio opštu pometnju, proverili smo koji su sve uređaji koji "olakšavaju" studentima da polože ispit danas dostupni.
Pre samo nekoliko godina bilo je nazamislivo da će postojati toliko načina koji će omogućavati studentima da bez učenja polažu ispite. Oni se menjaju s razvojem tehnologije.
Ranije su to bile puškice, zatim su se pojavile bubice, a danas postoje i raznovrsne elektronske sprave poput digitalnih olovaka, satova, dugmadi...
Studenti prepisivači mogu opremu da nabave po ceni od 10 - 50 evra po danu iznajmljivanja. Najskuplji je sat sa kamerom za prepisivanje, 50 evra je iznajmljivanje po danu, a ukoliko biste da kupite ovu spravu, morali biste da izdvojite 299 evra.
Sat sa kamerom
Sat omogućava diskretno fotografisanje kvalitetnom kamerom i automatski upload fotografije na internet uz pomoć mobilnog telefona sa kojim je veza ostvarena putem bluetooth-a. Uploadovana slika se brzo i lako može pogledati na bilo kom uređaju koji ima pristup internetu.
Najjeftinije su magnetene bubice i one mogu da se kupe po ceni od 19 evra.
Profesori i dekani dovijaju se na razne načine da dolijaju prevarantima. Tako neki fakulteti imaju ne samo aparate koji ometaju rad mobilnih telefona, već i one koji detektuju bubicu. Ima i uređaja koji ometaju telefone, a tada u vodu pada i olovka. Aparati upozoravaju profesore da je bubica uključena.
Skoro svi fakulteti kažu da imaju te uređaje, ali s napretkom tehnologije pojavili su se i antiometači bubica, tako da studenti ipak imaju način da prepisuju, a da ih ne uhvate.
Antiometač bubica
Toki-voki antiometač bubica se koristi u slučaju kada u prostroriji postoji ometač GSM signala mobilnog telefona. Ova bubica ima ograničen domet do 500 m u urbanim sredinama. Princip komunikacije je jednosmeran.
Može se koristiti isključivo sa anatomskom bubicom. Baterija obezbeđuje minimum 3 sata aktivnog rada.
Preblage kazne
Profesori koji uhvate varalice na ispitu najčešće tim studentima izriču zabranu polaganja ispita šest meseci, i ta blaga kaznena politika je ono što ohrabruje studente „prepisivače“. Dešava se i da oni koji su uhvaćeni na delu prođu samo sa opomenom, a najređi slučajevi se izbacuju sa fakulteta.
(Telegraf.rs)