Misterija srpske tvrđave u kojoj su ptice pojele devojku vezanu za stenu: Ove prelepe kule kriju najveću tajnu (FOTO)
Kraj u kojem biste zauvek želeli da ostanete jer je bogat prirodnim lepotama
Na strmoj i nepristupačnoj steni na desnoj obali Dunava, uzdiže se Golubačka tvrđava sa deset kula i dve velike kolske kapije. Ona vekovima živi svoj poseban život kroz mitove, priče i legende. U predanjima se prepliću verovanja da je to mesto gde se okupljaju vile, rusalke i druga mitološka bića, poput čoveka sa rogovima i bradom koji nestaje čim se ukaže svetlo, pa do legende o izgubljenom rimskom blagu, koje je iznenada progutala pećina, kao i sve one koji su kasnije pokušavali da ga nađu.
TAJLAND, PLAVA LAGUNA? Ne, ovaj RAJ je u SRBIJI, i BLIŽE vam je nego što mislite! (FOTO) (VIDEO)
Nema preciznih podataka kada je tvrđava sagrađena, a u pisanim dokumentima prvi put se pominje 1335. godine kao ugarsko vojno utvrđenje. I nastanak imena Golubac vezuje se za legende.
Jedna kaže da je grad dobio ime po vizantijskoj princezi Jeleni, koja je kao zatočenica u kuli svoju tugu ublažila gajeći golubove, a druga govori o lepoj devojci po imenu Golubana, koju je turski paša vezao za stenu, i nakon surovog mučenja ostavio njeno telo pticama jer je odbila njegovu ljubav.
Ima i onih koji tvrde da je grad dobio ime po divljim golubovima koji su se nastanili na okolnim liticama. No ipak, ova prelepa građevina samo je detalj u tom kraju Srbije.
Kad nekome van istočne Srbije ili nekome ko nema rodbinu u istočnoj Srbiji spomenete termin "istočna Srbija", uglavnom će pomisliti na jad, čemer, tugu... S razlogom u ovom prvom pasusu smo čak 4 puta napisali "istočna Srbija" kako biste što bolje upamtili te dve reči, jer iza njih je magija.
Više nego bilo gde u Srbiji mešaju se stvarnost i legenda, tako da je teško spoznati granicu između njih.
Na primer, Lazarev kanjon predstavlja deo istočnog Kučaja. Značaj Lazarevog kanjona ogleda se u reljefu, hidrografiji i živom svetu. Nastao je usecanjem Lazareve reke, desne pritoke Zlotske reke. Ovo je jedan od najneprohodnijih kanjona u Srbiji.
Dugačak je 4, 5 km, dubok od 350 do 500 metara, a najmanja širina iznosi 4 m. Na području Lazarevog kanjona otkriveno je preko 70 speleoloških objekata, prvenstveno pećina i jama. Najznačajnije su Lazareva pećina i Vernjikica.
Isto tako, za planinu Rtanj vezane su mnoge mitske priče.
Na ovom mestu spajaju se ruže vetrova sa Karpata, Jadranskog mora i severnih ravnica, pa ne samo što osećate blagodet čistog vazduha, već istinski udišete lekovitost koja uklanja kašalj, čisti pluća i jača odbrambene snage organizma.
Homoljski kraj je poseban entitet u istočnoj Srbiji, gde su mnogobrojne klisure: Gornjačka, Ribarska, klisure Velike i Male Tisnice, Osaničke reke i reke Do.
A ka jugoistoku je Pirot sa okolinom, poznat po svojim pirotskim ćilimima, nastalim predanim radom na ručnom razboju u selima oko Stare planine.
Na ćilimima preovlađuje crvena boja a ornamentika je uvek geometrijska – stilizovana ptica, cvet, gugutka ili predmet iz neposredne okoline tkalja.
Smederevska tvrđava, kao i tvrđave Ram i Golubac, nalaze se na obali Dunava. Tu je i jedna od najlepših klisura u Evropi, Đerdapska klisura, Nacionalni park „Đerdap“ i istoimena Hidroelektrana.
Umetnost praistorijskih žitelja Lepenskog Vira, koju odlikuju kamene skulpture ribolikih božanstava, zadivila je svet. Ostaci Viminaciuma, glavnog grada rimske provincije Gornje Mezije i značajnog rimskog vojnog logora, nalaze se blizu Kostolca.
Felix Romuliana, blizu Zaječara, jedan je od najreprezentativnijih i najsloženijih spomenika rimske dvorske arhitekture i pod zaštitom UNESCO-a.
Koji gradovi pripadaju istočnoj Srbiji:
- Požarevac, grad u kome je potpisan čuveni Požarevački mir
- Negotin, grad Stevana Mokranjca
- Zaječar, grad Nikole Pašića
- Majdanpek, grad bakra i zlata
- Kladovo,
- Pirot, grad "škrtih" Piroćanaca, peglane kobasice i domaćeg kačkavalja
- Dimitrovgrad
- Knjaževac- Sokobanja
- Gamzigrad
- Kučevo, grad pevača starije garde Đorđa Marjanovića
- Petrovac
Na fotografiji s početka teksta prikazana je prelepa tvrđava u Golupcu.
(Telegraf.rs)