Prose s malom decom po najvećoj vrućini!

Bebe od nepunih godinu dana prinuđene su na to da tropske dane provode na najprometnijim raskrsnicama, a odgovor majki je uvek isti - to je jedini izvor prihoda

Majke sa malom decom prose novac čak i po najvećoj vrućini, na suncu, najčešće na velikim raskrsnicama u Beogradu.

Iako zvanični podaci pokazuju da je nešto više od 200 maloletnih osoba u Srbiji uključeno u ovaj oblik eksploatacije, procenjuje se da je taj broj znatno veći, čak oko 1.000.

Deca ili bebe od nepunih godinu dana voljom svojih roditelja prinuđene su da tropske dane provode na užarenom asfaltu. Odgovor ovih majki je isti, ne primaju nikakvu pomoć, pa im je ovo jedini način prihoda.

Poslednjih osam godina deca sa ulica Beograda povremeno utočište pronalaze u Centru za integraciju mladih. Jedno takvo dnevno prihvatilište nalazi se na Novom Beogradu.

- Mi pokušavamo da tu decu sklonimo s ulice. U dnevnom centru radi stručni tim, koji čine dva vaspitača, socijalni radnik, psiholog i medicinska sestra. Da bi nekako obuhvatili sve aspekte njihovog života, trudimo se da svu tu decu upišemo u školu, jer mislimo da je to jedan od načina da ih resocijalizujemo i reintegrišemo u društvo - kaže Marko Tošić iz Centra za integraciju mladih.

Iako prosjačenje predstavlja narušavanje javnog reda i mira, rešenje ne leži u kaznama već u savetodavnim merama, smatra zaštitnica prava dece.

- Problem je toliko težak i toliko dubok da vi prvo morate tim roditeljima savetom i materijalnom pomoći da omogućite da oni dobiju posao kako bi mogli da izdržavaju decu. Pričam neke stvari koje ovako zvuče kao bajka, ali tako se problem rešava. A svako dete koje je izgubljeno je velika šteta - ističe Tamara Lukšić Orlandić, zaštitnica prava dece.

Da iskorenjivanje prosjačenja i zloupotrebljavanja dece nisu samo priče iz bajki već realnost potvrđuje primer iz Slovenije. Tamo je problem uspešno rešen, pa na evidenciji u toj zemlji ne postoji nijedno dete koje je žrtva ovog vida eksploatacije.

(Telegraf.rs / Izvor: B92)