Predsedničkim kandidatima sledi 237.000 evra! Ko ne pređe 1% vraća novac! Za 2. krug - 2,6 miliona evra!

Ko uzima novac mora da položi izborno jemstvo, koje je u visini iznosa koji im se deli iz budžeta. Ako ne osvoji jedan odsto glasova, kandidat neće dobiti ta sredstva nazad. Dvojica kandidata koji uđu u eventualni drugi krug mogu da podele po 1,3 miliona evra! Ako neko pobedi već u prvom krugu ima prava na čitavih 2,6 miliona

Zakonom o budžetu troškovi finansiranja predsedničke kampanje procenjeni na 641,76 miliona dinara ili nešto manje od 5,2 miliona evra. Polovinu od toga, oko 2,5 miliona evra, predsednički kandidati dele na jednake delove, a ostatak ide učesnicima drugog kruga. Ako uzmemo u obzir da u trci za predsednika učestvuje 11 kandidata, svaki bi trebalo da dobije oko 29 miliona dinara za izbornu kampanju (oko 237.000 evra).

ŠTA NIKAKO NE SMETE DA NAPIŠETE NA GLASAČKOM LISTIĆU: Samo ovako će vaš glas biti VAŽEĆI!

Počelo štampanje glasačkih listića za izbore 2. aprila (FOTO)

Ipak, zakonski propisi su brana da se dođe do lake zarade. Da bi kandidati uopšte mogli da raspolažu ovim novcem, prethodno će morati da polože jemstvo u vidu novca, nekretnine, bankarske garancije ili državnih hartija u vrednosti - i to u visini iznosa koji će dobiti od države.

Kako je za Telegraf rekao, Nemanja Nenadić, programski direktor organizacije „Transparentnost Srbija“, motiv za ulazak u predsednički trku je snažniji u odnosnu na parlamentarne izbore, jer se u ovom slučaju više novca deli iz budžeta unapred i na jednake delove među kandidatima.

- Naime, 50% sume koja je u budžetu predviđena za troškove kampanje se deli na jednake delove, svima onima koji polože izborno jemstvo, a ostatak ide učesnicima drugog kruga – kaže Nenadić.

Ipak suština je da se sav taj novac mora opravdati. Bojan Klačar iz CESID-a, za Telegraf kaže da kandidati ne mogu profitirati od novca koji dobiju od države, pre će kako kaže, upasti u probleme i dugove.

– Zakon je jasno propisao stvari. Ko uzima novac mora da položi izborno jemstvo, koje je u visini iznosa koji im se deli iz budžeta. Ako ne osvoji jedan odsto glasova, kandidat neće dobiti ta sredstva nazad – rekao je Klačar.

Ukoliko jedan od kandidata pobedi već u prvom krugu, osim pomenutih 29 miliona sledi mu i dodatnih 320 miliona dinara, ili oko 2,6 miliona evra. Ukoliko, međutim, Srbija ne dobije novog predsednika već 2. aprila, 320 miliona dinara deli se na dvojicu kandidata koji uđu u drugi krug, svakom po 1,3 miliona evra. I taj novac moraju da "pokriju" računima za kampanju, jer će u suprotnom morati da ga vrate u budžet.

Prema zakonu, pet dana posle utvrđivanja konačne liste kandidata, što je učinjeno u prošli petak, Ministarstvo finansija kreće sa isplatama novca na račune učesnika izbora, koji su dali izjavu da žele da koriste novac iz budžeta za predizbornu kampanju.

Prema nama poznatim informacijama, Saša Janković i njegov imenjak Radulović, kao i Boško Obradović i Milan Stamatović založiće nekretnine kao jemstvo, dok će Vuk Jeremić, Vojislav Šešelj i Luka Maksimović dati novac kao garanciju.

(Telegraf.rs)