Danas pada prva domina, pa se sve ruši munjevito: Počinje Bregzit, Holandija podrhtava, a Ameriku čeka njeno prokletstvo
U narednim danima svet može mnogo da se promeni
Počinje Bregzit, Holandija glasa, SAD preti bankrotstvo. U narednim danima svet može mnogo da se promeni, piše nemački „Velt“.
Počinje Bregzit
O Bregzitu se govori još od juna 2016. godine, ali do sada nije počeo. Postoji samo volja naroda, izražena na referendumu. Zvanični zahtev za izlazak iz EU, prema članu 50. Lisabonskog sporazuma, još nije podnet. Međutim, situacija postaje ozbiljna.
Proces počinje. Parlament Velike Britanije je u utorak usvojio zakon o Bregzitu, po kojem Vlada može da započne izlazak iz EU.
Kada kraljica Velike Britanije Elizabeta II odobri zakon, premijerka Tereza Mej može da podnese zahtev Savetu EU. Većina eksperata prognozira da će Mej početi zvanične pregovore o izlasku tek krajem marta.
Nestabilna Holandija
Glasanje u Holandiji je početak godine izbora u Evropi. Rezultat će odrediti ton za naredne nedelje i mesece.
Nedavno je aktuelni premijer Mark Rute bio u maloj prednosti u odnosu na desničara Gerta Vildersa sa svojom „Partijom slobode“ koja je imala koristi od otvorenog konflikta sa Turskom.
Čak i ako Vilders pobedi i, kako se očekuje, ne uspe da oformi Vladu, u EU se plaše domino-efekta. Ideja da Marin le Pen postane predsednica Francuske manje će plašiti ljude.
Prokletstvo američkih državnih rezervi
U sredu će Dženet Jelen uraditi nešto što se možda neće dopasti svetu: ona će povećati kamatne stope. Propratni materijal svetske ekonomije je jeftini novac. Ako najvažnija centralna banka na svetu podigne cenu najvažnije valute na svetu nisu isključeni indirektni efekti.
Finansijsko tržište ovo naziva prokletstvom Federalnih rezervi SAD, sećajući se kako se uoči svakog kraha na berzi dešavalo povećanje kamata.
Usvojen nacrt zakona o istupanju: Britanci odoše iz EU
Ovo može onemogućiti političke planove predsednika Donalda Trampa koji se u značajnom stepenu zasnivaju na bumu hartija od vrednosti. Program stimulacije ekonomije bilion dolara, kojim uglavnom treba da se finansira podizanjem kredita, može biti realizovan samo uz pomoć jeftinog novca.
Zabrana dugovanja u Americi
Od danas Tramp više neće moći da se zadužuje. U sredu ističe važan rok. Na snagu će stupiti zvanična dužnička granica koja u ovom trenutku iznosi 18 mijijardi dolara, a deficit će iznositi skoro 30 milijardi dolara. Podsetimo, uvođenje dužničke granice odloženo je u oktobru 2015. do 15. marta 2017. godine.
Od danas američki trezor neće moći više da prodaje nove hartije od vrednosti, tj. vlast će morati da se zadovolji tekućim dohocima. To neće biti prvi put kada se granica ne podiže na vreme. Dužnička granica i njeno povećanje je uvek političko pitanje.
(Telegraf.rs)