Jela je majka četvoro dece i deminerka: Ona 20 godina radi na minskim poljima i hrabro čuva sve one koji za to i ne znaju (FOTO)
"Ovo je stresan posao za jednu ženu, ali se vremenom zavoli i uđe u krv"
Jela Šafradin je majka četvoro dece i članica tima za uništavanje neeksplodiranih granata i bombi bosanske Federalne uprave civilne zaštite.
Ako zgaziš, možeš da odletiš u vazduh: Kad ovuda hodate, dobro pazite, jer u zemljištu vreba smrt
Rame uz rame sa svojim kolegama Jela svakog dana izlazi na teren i uništava neeksplodirane naprave koje su ostale nakon rata širom Bosne i Hercegovine.
Jela je jedna od deminerki Federalne uprave civilne zaštite koja razbija predrasude. U ovom poslu je već 20 godina, a prvu obuku je imala 1997. godine od kada je izuzela i uništila veliki broj neeksplodiranih ubojnih sredstava.
Ova hrabra žena već 20 godina osim obuke za uništavanje NUS-a prolazi i obuke deminiranja, spašavanja u poplavama, klizištima i iz ruševina, a radi i kao medicinska sestra u svom timu.
U razgovoru za Klix.ba Jela ističe kako svaki posao ima dobrih i loših trenutaka, ali da je ovaj posao izuzetno stresan i neke slike ostaju urezane u pamćenje do kraja života.
- Svaki posao ima dobrih i loših trenutaka. Najteže mi je bilo kada je 1997. godine jedan kolega poginuo na terenu, a još uvek je sveža i nesreća iz 2005. godine kada je kolega stradao i ostao stopostotni invalid. Ovo je stresan posao za jednu ženu, ali se vremenom zavoli i uđe u krv. Nisam razmišljala o ovome kada sam išla u školu, ali mora neko i ovo da radi - govori Jela.
Na terenu sa kolegama sve deminerke imaju korektan i profesionalan odnos bez diskriminacije. Svaki dan je borba za život građana a to na terenu mogu ostvariti samo međusobnim pomaganjem.
Jela je inače i majka četvoro dece, a njen svakodnevni odlazak na teren je izuzetno težak za sve njih. Međutim, s godinama, kako kaže, sve se organizuje i postane život.
- Kada pomislimo da radimo ovaj posao da danas i sutra zemlja bude očišćena i da ne bude stradanja osećamo se dobro, ali nikada ne možemo biti sigurni da se to neće nekome desiti u šumi, na livadi i slično. Moramo svi više poraditi na ovoj temi, učiti decu u školama o opasnosti NUS-a, ali i odrasle da obrate pažnju na označena minska polja - zaključila je Jela u razgovoru za Klix.ba.
Vođa deminerskog tima Igbal Sefer od 1997. godine u deminerskom timu. Ističe kako deminerke, kao i demineri, svoj posao obavljaju profesionalno, ali da su deminerke/medicinarke spretnije kada dođe do povreda.
- U ovakvim poslovima žene su često sposobnije, a posebno u trenucima kada dođe do nesreće jer su dosta smirenije i staloženije, dok mi muškarci uvek brže reagujemo. Medicinarke imaju velike obaveze jer moraju kontrolisati zdravlje deminera, obilaziti deminerske staze i planirati na koji način u slučaju nužde mogu da nas sve spasu - govori Sefer.
Broj NUS-a koje su Jela i njene kolegice deminerke, koje su većinom i medicinarke, uklonile više niko i ne broji. Stotine, hiljade ili desetine hiljada komada oružja kroz njihove ruke je prošlo kako bi područja Bosne i Hercegovine bila sigurnija za šetnju šumama ili planinarenje.
(Telegraf.rs)