EKSKLUZIVNO Vlasnik firme koja vam obračunava struju: Ako smo napravili više grešaka od predviđenog, podelićemo troškove i odgovornost sa EPS-om
Ekskluzivno za portal Telegraf.rs Jeremić otkriva koliki su penali za greške pri čitanju računa za struju
Interna kontrola JP "Elektroprivrede Srbije" užurbano radi na otkrivanju odgovornosti za uvećane račune za struju za prošli mesec, a u konzorcijumu ponuđača koji predvodi kompanija Sequester (Sekvester) ne negiraju da su krivi za deo pogrešnih računa i da će, ako se utvrdi veća odgovornost, snositi posledice.
Ovi direktori su smenjeni zbog grešaka u računima za struju
Komisija ispituje razloge većih decembarskih računa za struju
- Greške sa obračunima električne energije se dešavaju 20 godina unazad. Zbog postojanja ljudskog faktora i postoje penali po ugovoru koji uključuju moguće greške od 0,1 odsto. Za sve preko toga, moramo da platimo penal po zasluzi. Ako bude utvrđeno da smo prekoračili tih 0,1 odsto u šta ja sumnjam, nećemo bežati od odgovornosti, već ćemo zajedno sa EPS-om podeliti troškove - kaže vlasnik kompanije Sekvester Dejan Jeremić.
EPS je, kako tvrde u tom javnom preduzeću, u otvorenom postupku javne nabavke angažovao konzorcijum čiji je nosilac firma Sekvester i koji čita potrošnju električne energije u domaćinstvima za teritoriju cele Srbije. Cena čitanja su jednaka za celu Srbiju i iznose 39,9 dinara po brojilu.
- Naš konzorcijum čita struju za sva domaćinstva u Srbiji. Ne postoji razlika u ceni čitanja brojila po oblastima u zemlji, cena je uprosečena i iznosi 39,99 dinara po jedinici mere, a u Srbiji ima oko 3,6 miliona brojila - rekao je Jeremić.
Prostom računicom dolazimo do toga da mesečna vrednost posla iznosi 142 miliona dinara!
Navodno je sporazumom predviđeno da posao traje dve godine.
Ni kod dnevnica nema razlike, bez obzira na to koliko brojila i gde radnici pročitaju.
- U pasivnim krajevima je nemoguće da se pročita više od šest brojila dnevno, dok u urbanim mestima radnici mogu da stignu da pogledaju između 250 i 300 dnevno. To nema veze, jer za dnevnicu plaćamo 1.500 do 2.000 dnevno plus novac za gorivo ili prevoz - otkriva Jeremić za naš portal, Telegraf.rs.
Do početka procesa centralizacije i korporativizacije svaka elektrodistribucija raspisivala je pojedinačno tendere za očitavanja brojila, dok je sada ceo postupak objedinjen na nivou EPS-a.
- Ranije se čitačima po brojilu plaćalo i do 61 dinar, a u nekim distribucijama plaćalo se po satu tako da su se cene u seoskim sredinama na nepristupačnom terenu kretale i od 145 do 450 dinara po satu. Sada se plaća 39,9 dinara po brojilu i to važi za celu Srbiju, bez obzira da li se radi o udaljenim, nepristupačnim predelima ili gradskim sredinama - objasnili su nam u EPS-u.
Kako nezvanično saznajemo, sadašnje čitanje struje je drastično skuplje u odnosu na cenu koja je godinama unazad plaćana za taj posao, a koja je negde duplo, a negde i četiri puta jeftinija.
(Slađana Vasić - s.vasic@telegraf.rs)