Opasnost zbog leda na rekama još nije prošla: Preti nam scenario iz 1957. godine

Poplave slične onima u Mađarskoj mogle bi se dogoditi ako bude još jednog ledenog talasa u februaru, a onda naglo otopli

Opasnost od leda na rekama, pre svega na Dunavu, ne prestaje kada se probiju "čepovi", a najveći problem mogao bi da se dogodi, ako se led "zaglavi" i nagomila u krivinama i tako se se podigne nivo vode, koja može da se izlije i izazove katastrofalne poplave.

RAZOREN ZEMUNSKI KEJ: Pogledajte kakvu katastrofu je napravio led (VIDEO)

Istorija je već videla ovakve poplave, a u Mađarskoj se one pamte kao najgore, dok se voda te 1957. godine prelila i u Vojvodinu.

Stručnjak za odbranu od poplava Mirko Galonja, koji podseća na ovakav scenario, kaže da u ovom trenutku on nije realan, jer bi za tako nešto nivo vode na Dunavu morao da bude viši za šest metara.

On ističe da je najsigurnije kada je reka zaleđena i led stoji, i tada problema nema.

- Tu ne mislim na čamce i pontone, čiji vlasnici imaju probleme. Kada govorimo sa aspekta odbrane od poplava zaleđene reke nisu problem - kaže Galonja.

Galonja je za Blic rekao da je nabolja varijanta da se led lomi i sprovodi dalje kako bi se otklonili svi rizici od prelivanja vode preko nasipa.

- Led može da "krene" i mogu se stvoriti ledene barijere zbog kojih bi se voda naglo uzdigla, prelila nasipe i došlo bi do katastrofalnih poplava - objašnjava i dodaje da se upravo to dogodilo 1957. godine u Mađarskoj, kada je bilo poplavljeno više od 50.000 hektara zemlje.

Poplave slične onima u Mađarskoj mogle bi se dogoditi ako bude još jednog ledenog talasa u februaru, a onda naglo otopli.

Međutim, prognoza na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda do 15. februara pokazuje da će dnevne temperature biti daleko iznad nule.

(Telegraf.rs/Blic)