Ispod Vukovara pronađeni izvori blaga, neistraženi su i neiskorišćeni. Ako se ovo iskoristi, živeće kao na Islandu

Visoke račune Grad Vukovar želi da smanji onako kako to čine na Islandu - korištenjem geotermalne vode. Stručnjaci kažu - to je moguće

Hrvatski geološki institut potvrdio je da se ispod grada Vukovara, baš kao na Islandu, nalaze geotermalni izvori koji bi mogli da posluže kao nova toplotna energija.

GREJANJE IZ BAJKE: Izum Zvonka i Ivane košta manje od 100 evra, a potreban je svakoj kući (FOTO)

U ovom gradu radijatori su topli, a troškovi 24 odsto niži nego prošle godine, prenosi Dnevnik.hr.

- Zadovoljan sam sa računima, u odnosu na sve prethodne godine dosta je smanjena cena grejanja, evo za 12. mesec 60 evra za grejanje - kaže Vukovarac Ivica Gašpar.

Ali, ima i onih koje su računi za decembar neprijatno iznenadili.

- Grejao sam se za 82 evra, evo iza, jedan je konstantno isključen, taj je u kuhinji, a ova tri - jedan sam možda upalio - pokazuje Dejan Ristović.

Visoke račune Grad Vukovar želi da smanji onako kako to čine na Islandu - korištenjem geotermalne vode. Stručnjaci kažu - to je moguće.

- Studija je pokazala da postoji potencijal za pronalaženje geotermalne vode. Pronađena voda u postojećim bušotinama je bila od 40-ak stepeni do 80-ak stepeni na 1700 metara - objašnjava dr Staša Borović iz Hrvatskog geološkog instituta.

Toplotna energija u Vukovaru proizvodi se iz plina, zbog čega je dvostruko skuplja nego na primer u, Osijeku gde je ona sekundarni proizvod. Korišćenjem geotermalne vode računi bi bili niži još 20 odsto.

POČINJE MODERNIZACIJA: Beograd izbacuje mazut, koristiće se isključivo gas

- Ukoliko ostvarimo ciljeve koji su zacrtani ovim projektom očekujemo u značajnoj meri niže cene grejanja u gradu Vukovaru, nižu cenu toplotne energije za privredu - kaže gradonačelnik Vukovara Ivan Penava (HDZ).

Geotermalna voda u Vukovaru pronađena je pedestih godina dok se tražila nafta, ali izvori su ostali neistraženi i neiskorišćeni.

Geotermalne izvore u svetu najviše koristi Island, čak 87 posto za grejanje i 19 posto za proizvodnju električne energije. U Hrvatskoj takvi su primeri su retkost. No, najpre treba utvrditi ima li geotermalne vode dovoljno za 3.200 domaćinstava koji su u sistemu grejanja. Istraživanje će koštati 398.000 evra, a bušotine, dođe li se do te faze, po 1.990.000 evra.

Pogledajte video OVDE.

(Telegraf.rs)