Strahuje se da je ovo godina krvoprolića: 10 ratova koji će besneti u 2017. godini, u ovim državama borbe će biti presudne
Časopis Foridžen Polisi uveren je da će ovih 10 sukoba obeležiti i sledeću godinu brojnim porodicima i narodima.
Od rata protiv droge, preko rata za nezavisnost do rata protiv terorizma, svetu se izgleda sprema još jedna krvava godina.
Časopis Foridžen Polisi uveren je da će ovih 10 sukoba obeležiti i sledeću godinu brojnim porodicima i narodima.
10. Meksiko
Tramp je najavio kandidaturu za predsednika, a najavljivao je masovne deportacije i gradnju zida uz južnu granicu SAD. Meksiko razaraju narko-karteli, a neki procenjivači kažu da je toko 2015. godine u središnjoj Americi ubijeno 34 hiljade ljudi.
9. Ukrajina
Tri godine i desetak hiljada života kasnije, stanje na istoku Ukrajine je i dalje napeto. Proruski pobunjenici i dalje imaju svoje paradržavice. Ukrajina grca u siromaštvu, a predsednik Petro Porošenko se muči s političkim otporom reformama.
8. Mjanmar
Daleko od očiju javnosti i sveta, pod budnim okom budističkih redovnika vodi se progon i etničko čišćenje mjanmarskih muslimana. Vlast u Mjanmaru predvodi Aung San Su Kui, nekadašnja disidentkinja i dobitnica Nobelove nagrade za mir. Ipak, muslimane i dalje proteruju.
7. Avganistan
Prošlo je više od deset godina od američke invazije i posle nebrojenih civilnih i vojnih žrtava, Avganistan ni dan danas nema stabilnu vladu niti je blizu stabilizacije situacije. Dok susedne države osnivaju radne skupine za borbu protiv terorizma, Kabul niko ništa ne pita.
6. Južni Sudan
Jedna od najmlađih nacija sveta, rastrgnuta je građanskim ratom i hroničnim siromaštvom. Dok službeno obe strane pozivaju na primirje, sukob ne pokazuje znakove stajanja. Narodi su rasporedili nekoliko hiljada mirotvoraca, famoznih plavih kaciga, ali i njihov mandat se pokazao bezuspešnim.
5. Demokratska republika Kongo
Katolička crkva je dirigovala načelni sporazum o mirnoj tranziciji vlasti. Naime, aktuelni predsednik Džozef Kabila najavio je da će ostati na vlasti i nakon isteka drugog mandata koliko mu kongoanski ustav dopušta. Desetine mrtvih u prošloj godini možda su slutnja za ovu godinu.
4. Centralna Afrika
Nekoliko manje ili više aktivnih sukoba odigrava se u središnjoj Africi i više od 4 miliona ljudi našlo se u izbeglištvu.
3. Jemen
Još jedan pomalo zaboravljeni sukob, još ljudskih života čija patnja nije vredna naslovnica.
2. Turska
Novogodišnji masakr kulminacija je godina ratovanja i terorističkih napada u Turskoj. U nekom drugom razdoblju bi obnavljanje rata s kurdskim separatistima, početak otvorenog rata s Islamskom državom, neuspeli pokušaj vojnog udara i nekoliko terorističkih napada bilo dovoljno uzbuđenja za čitav kontinent, ali Turskoj se to sve izdogađalo u samo godinu dana. Nakon svega toga, teško je očekivati da će se nešto konkretnije promieniti u nadolazećih 300 dana.
1. Irak i Sirija
I ove godine na vrhu tužnih popisa ratovanja je sukob u Iraku i Siriji. Islamska država i dalje uspeva da šokira čitav svet neviđenim zverstvima, a budući da iračka vojska već mesecima krvavo plaća svaku oslobođenu četvrt u Mosulu, teško je očekivati da će se nešto neočekivano dogoditi što bi dovelo do naglog mira na Bliskom istoku.
(Telegraf.rs)