Šarčević o skandalu Visoke medicinske škole u Ćurpiji: To je borba sa vetrenjačama!
- Dat je predlog da se smene tri člana Saveta te škole koje bira vlada, ali vlada kao osnivač ima manjinu u savetu. U sadašnjem zakonu, tu ste zakovani, to je borba sa vetrenjačama - rekao je Šarčević za RTS
Ministarstvo prosvete već ispituje navode da je direktor Visoke medicinske škole u Ćupriji naredio profesorima da namerno obaraju studente zbog novca i preduzelo je sve mere, izjavio je danas resorni ministar Mladen Šarčević.
Nezapamćen skandal u Visokoj medicinskoj školi: Kolege, obarajte studente, trebaju nam pare!
- Dat je predlog da se smene tri člana Saveta te škole koje bira vlada, ali vlada kao osnivač ima manjinu u savetu. U sadašnjem zakonu, tu ste zakovani, to je borba sa vetrenjačama - rekao je Šarčević za RTS.
Kako kaže, tu se radi o autonomiji škole u odnosu na moć centralne vlasti, ali ističe da prvenstveno niko nije postavio pitanje otkud 100 odsto prolaznost u toj školi.
- Prvo je to neprirodno stanje stvari i mi imamo inspekciju koja tamo već radi - naglašava ministar.
Govoreći o krivičnim prijavama protiv direktora koji su "srljali" u sudske postupke, ministar je rekao da je većina dugova nastala zbog grešaka direktora, ali i da su delom pogrešile i lokalne samouprave, koje nisu isplatile neke obaveze, pa je utužena škola.
- To je novac koji moramo imati isplaniran u budžetu. Sada isplaćujemo kazne formirane 2004", rekao je Šarčević i pomenuo slučaj Matematičke gimnazije, u kojoj se 2005., kako je rekao, "neko pametan" setio da dozvoli da upiše samofinansirajuće odeljenje.
- Četiri godine je to trajalo. Onda se neko od roditelja setio da je po zakonu srednja škola besplatna i tužio je školu, setili se ostali i sad je to najveći deo tužbe, najelitnija škola i mi sada plaćamo te cehove tih dobronamernih - kaže ministar.
Šarčević, koji je ponovo kritikovao odevanje učenica i profesora, naglasio je da škola mora da bude dosledna i da će se sankcionisati "ono što treba", te da će škole biti ocenjivanje i po spoljašnjem izgledu, da li je uređena zgrada, da li su deca disciplinovana, čestito obučena.
- Ja sam bio direktor državnih škola, pa sam vraćao roditelje koji dođu nakaradno obučeni. Nemam nikakav problem ni sa profesorima- zamolim, odbijem mu dnevnicu, "izvoli idi kući obuci se, ne možeš tako da dođeš" - kaže ministar.
Postoje kodeksi, pravilnici, naglašava, ali dodaje da je "najcrnje" što nema ko da ih sprovede.
- Ja ne mogu da odem u 3.000 škola istovremeno, da preletim po Srbiji i to rešim. Morate imati direktora. Tu imamo sjajnih ljudi, ali imamo i onih koji muvaju. To mora da se dovede u istu ravan - ističe ministar.
(Telegraf.rs / Tanjug)