Ratni projekti budućnosti: Formacija 103 drona ponos Amerike, Rusi spremaju lasersko razaranje aviona (VIDEO)

SAD i Rusija nabavljaju novo naoružanje, da li se to spremaju za rat?

Odnosi Rusije i SAD su u zadnjih nekoliko meseci veoma loši što se vidi i po postupcima, zasad uglavnom američke strane: uvođenje dodatnih sankcija, proterivanje ruskih diplomata iz zemlje... Mnoge ovi zategnuti odnosi podsećaju na hladnoratovski period, a tome u prilog i ide da se obe strane uveliko naoružavaju - najmodernijom tehnologijom.

NOVA RUSKA ZVER NA NEBU: Ovo je najbrži lovac na svetu, presreće i uništava sve pred sobom (VIDEO)

Poslednji u nizu incidenta između dve najmoćnije države izbio je kada je Vašington optužio Moskvu da se mešala u predsedničke izbore. U američkom obaveštajnom izveštaju se tvrdi da je Rusija sprovela kampanju kako bi uticala na izbore u SAD u korist novoizabranog predsednika Donalda Trampa, a protiv njegove demokratske protivnice Hilari Klinton.

U američkom izveštaju se navodi da su ruske obaveštajne agencije dale ukradene mejlove Demokratskog nacionalnog komiteta Vikiliksu, koji ih je potom izneo u javnost. I Rusija i Vikiliks su odbacili ove tvrdnje. Ipak, to nije bilo dovoljno da se obuzda osveta američke politike.

U međuvremenu, SAD i Rusija nabavljaju novo naoružanje.

Rusija - borbeni avioni naoružani laserima

Ruska vojska uskoro bi mogla da dobije borbeni avion sa oznakom A-60 koji će biti naoružan "visokopreciznim laserom". Laser će biti toliko jak da će avion moći sam sebe da štiti.

- To će povećati supertačnu navigaciju. Posada će moći precizno da odredi poziciju aviona i da usmeri laserske zrake na selektovane mete - rekao je savetnik ruske kompanije KRET Vladimir Mihejev.

Miheljev je doda da je Moskva svesna toga da će izgled aviona morati da bude promenjen kako bi se prilagodio novim zadacima i da će svi ključni sistemi aviona će biti zaštićeni laserskim oružjem.

Letelica će imati veoma moćan sistem za odbranu i štitiće je od najsofisticiranijih načina napada.

SAD - mini dronovi

Pentagon je nedavno uspešno testirao ''jato'' 103 mini bespilotnih letelica, ostvarivši tako napredak u proizvodnji nove vrste oružja pred kojom je, tvrde vojni stratezi, lepa budućnost, saopštio je u ponedeljak Pentagon.

Zahvaljujući napretku veštačke inteligencije sada se već može razmišljati o stvaranju grupa mini robota koji mogu zajedno delovati pod ljudskim vođstvom. Vojni stratezi predviđaju sjajnu budućnost tim ''jatima'' dronova čija proizvodnja nije skupa, a prednost im je u brojnosti kojom mogu savladati neprijateljsku odbranu.

Pentagon je u oktobru testirao grupu od 103 mini drona duga oko 16 santimentara, koje je spustio iz tri borbena aviona F/A-18 Super Hornets, navodi se u saopštenju Pentagona.

Tokom ispitivanja, mini dronovi Perdiks pokazali su sposobnosti od kojih se može puno očekivati, dodaje isti izvor. Bespilotne letelice Perdiks čine "celinu čiji delovi imaju zajedničku pamet", rastumačio je Vilijam Roper, čelnik Pentagonove Službe za strateške kapacitete (SCO), prenosi se u saopštenju.

- Budući da svaki Perdiks komunicira i sarađuje sa svim ostalim dronovima, grupa nema vođu i lako se prilagođava ako joj se priključi nova letelica ili ako ju je, naprotiv, neka napusti - na primer ako je srušena, rekao je Roper.

(Telegraf.rs)