Vojska Srbije će od ove godine imati jedan SPECIJALAN ZADATAK: Postajemo deo misije EU, evo o čemu je reč!

Načelnik Centra za mirovne operacije Vojske Srbije pukovnik Milivoje Pajović kaže da će to biti "peta misija EU, u kojoj će Srbija učestvovati, i to sa oficirima u komandi u Rimu i na brodovima u Mediteranu, koji su zaduženi za kontrolu i pomoć na prekomorskim migrantskim rutama"

Pripadnici Vojske Srbije u 2017. godini biće deo misije Evropske unije koja ima za cilj kontrolu pomorskih pomorskih migrantskih ruta iz Afrike u Evropu preko Sredozemnog mora, ali i suzbijanje krijumčarenja ljudi i pružanje pomoći brodolomnicima.

S plavom beretkom i Srbijom u srcu: Ispraćeno 70 vojnih mirovnjaka u Afriku, od čega su 25 žene (FOTO)

Srpski vojnici odlaze u novu mirovnu misiju

VOJSKA SRBIJE SE DODATNO NAORUŽAVA: Nemci nam poklanjaju četiri helikoptera (FOTO)

Reč je o misiji EUNAVFOR Mediteran - Operacija „Sofija", piše "Politika".

Načelnik Centra za mirovne operacije Vojske Srbije pukovnik Milivoje Pajović kaže da će to biti "peta misija EU, u kojoj će Srbija učestvovati, i to sa oficirima u komandi u Rimu i na brodovima u Mediteranu, koji su zaduženi za kontrolu i pomoć na prekomorskim migrantskim rutama".

Srpski oficiri pomorskih specijalnosti, a većina njih danas radi u Rečnoj flotili, već su se dokazali na savremenim ratnim brodovima u misiji EU "Atlanta", navodi "Politika".

- Iako more nemamo, imamo spremne i sposobne oficire roda pomorstvo, koji će i dalje biti na fregatama našith partnera u misijama - rekao je Pajović, koji ne isključuje ni da se će se oni jednog dana naći u nekoj misiji UN sa svojim plovilima, što je to slučaj u misiji Monusko na jezeru Tanganjika, gde su angažovani vojni brodovi i patrolni čamci.

Inače, kontingent Vojske Srbije od 70 ljudi, od čega su 25 žene, danas je svečano ispraćen u mirovnu operaciju UN u Centralnoafričkoj Republici (MINUSCA).

(Telegraf.rs / Tanjug)