Da li ih podržavate? Unija poslodavaca Srbije traži skraćenje bolovanja sa 60 na 14 dana (ANKETA)
Unija poslodavaca Srbije predlaže da se dužina privremene sprečenosti za rad osiguranika uskladi sa direktivama Evropske unije
Unija poslodavaca Srbije predlaže da se dužina privremene sprečenosti za rad osiguranika koju određuje izabrani lekar sa predviđenih 60 skrati na 14 dana, u skladu sa direktivama Evropske unije.
LAŽNO BOLOVANJE: Evo čime se sve služe ljudi da bi dobili slobodne dane
GODIŠNJE 300.000 SRBA ODE NA BOLOVANJE: "Bonus odmor" i kad smo bolesni, ali i kada nam se ne radi?!
Nisu saglasni sa rešenjem da se troškovi izdavanja zdravstvene isprave prenesu na poslodavce. Smatraju i da će povećanje osnovice za obračun naknade zarade na teret Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), dovesti do motivacije zaposlenih na duže odsustvovanje sa rada, pa čak i na zloupotrebu bolovanja.
Unija poslodavaca Srbije podnela je svoj predlog za izmenu Nacrta zakona o zdravstvenom osiguranju, a očekuje i da se ovaj zakon nađe na sednici Socijalno-ekonomskog saveta kako bi socijalni partneri dali mišljenje pre nego što Nacrt zakona uđe u skupštinsku proceduru.
Jedna od glavnih zamerki na Nacrt zakona se odnosi na dužinu privremene sprečenosti za rad osiguranika koju određuje izabrani lekar i koja je predviđena da bude 60 dana uz obrazloženje da su komisije RFZO preopterećene.
Međutim, UPS smatra da ovo otvara vrata zloupotrebama kojih je bilo i sa sadašnjom dužinom privremene sprečenosti za rad od 30 dana, jer se javljaju veliki problemi prilikom preispitivanja bolovanja. Unija poslodavaca Srbije predlaže da se rok smanji na 14 dana u skladu sa direktivama Evropske unije.
U Nacrtu zakona povećava se osnovica za obračun naknade zarade na teret RFZO, u odnosu na sada važeće rešenje. Ovakvo rešenje može dovesti i do motivacije zaposlenih na duže odsustvovanje sa rada, pa čak i na zloupotrebu bolovanja.
U Nacrtu zakona predviđeno je da u slučaju privremene sprečenosti za rad zbog komplikacija u vezi sa trudnoćom, za prvih 30 dana privremene sprečenosti za rad koju isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava, visina naknade zarade obezbeđuje se u iznosu od 100 odstood osnova za naknadu zarade.
Imajući u vidu da se sredstva za finansiranje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja obezbeđuju uplatom doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje, naknade zarade u slučaju privremene sprečenosti za rad ne bi trebalo da isplaćuje poslodavac ni za prvih 30 dana, a posebno ne u slučaju trudničkog bolovanja.
U situaciji kada trudnica prekida više puta bolovanje vraćanjem na rad poslodavac je u obavezi da za svako od tih bolovanja trudnici isplaćuje naknadu u iznosu od 100 odstood osnova za naknadu zarade.
(Telegraf.rs / evrsac.rs)