VOZAČI, OPREZ: Policija povećava broj "presretača" na auto-putevima
Policija u "presretačima" trenutno kontroliše deonice autoputa od Subotice do Niša, od Beograda do granice sa Hrvatskom i od Ljiga do Preljine, povremeno i Ibarsku magistralu, ali je u planu da se kontrola proširi i na još neke važnije magistralne pravce
Saobraćajna policija, koja patrolira srpskim autoputevima i magistralnim pravcima, nabavkom nove opreme i vozila biće znatno proširena. Kako piše Dnevnik, MUP Srbije je nabavio 30 setova nove specijalizovane opreme za policijske "presretače" na drumovima.
Ako ovo nemate u kolima ili nije ispravno, dobićete ogromnu kaznu! (nisu sedišta za decu)
List navodi da je policija nedavno dobila nova vozila koja imaju motore od 380 konjskih snaga, a flotu brzih limuzina, neupadljivih po svojoj spoljašnjosti, sada čine pasat s motorima 2.0 TFSI i 3.2 FSI, pežo 607 2.7 V6, škoda superb 2.8 V6 i bmv serija 3 i 5, dok su tu od ranije audi A6 i micubiši. Stručnjaci ističu da je ovaj potez MUP-a bio neophodan, ne samo da se njime prate svetski trendovi, već i da se adekvatno odgovori na alarmantno velik broj saobraćajnih nesreća na našim putevima.
Policija u "presretačima" trenutno kontroliše deonice autoputa od Subotice do Niša, od Beograda do granice sa Hrvatskom i od Ljiga do Preljine, povremeno i Ibarsku magistralu, ali je u planu da se kontrola proširi i na još neke važnije magistralne pravce, piše Dnevnik a prenosi portal 021.
Svi automobili sa jakim motorima potpuno su novi, tamne su boje i imaju standardne registarske oznake raznih gradova u Srbiji. Iako se ne radi o super-sportskim automobilima koje koriste razvijenije zemlje, ova vozila su sasvim dorasla zadatku.
Pre svega, nisu upadljiva, a imaju snažne motore koji lako dostižu brzinu od 200 kilometara na čas. Koriste najmoderniju tehnologiju za snimanje i praćenje vozila, a njima upravljaju specijalno obučeni vozači.
Radi se o uređajima koji istovremeno mogu detektovati saobraćajne prekšaje u tri i više saobraćajnih traka putem 12 kamera postavljenih u branicima. Ove kamere u svim meteorološkim uslovima mogu snimiti sve vrste prekršaja. Imaju i sistem koji sam prepoznaje tablice tako da saobraćajci istog trenutka mogu da provere da li postoji potraga za njima i da li je vozilu istekla registracija.
Elektronski sistem snimanja montiran u automobilu, ne pokriva samo prostor ispred vozila, nego i sa strane i iza, a novi presretači mogu da mere čak i brzinu automobila koji dolazi u susret, sa zanemarljivom mogućnošću greške. Visok kvalitet opreme omogućava snimanje pri svim vremenskim uslovima, pa čak i noću, a presretači mogu da budu i zaustavljeni pored puta i registruju brzinu kretanja vozila.
Institucija policijskih "presretača", odnosno neobeleženih vozila koja patroliraju autoputevima jedno je od najefikasnijih sredstava sprovođenja zakona o bezbednosti u saobraćaju. Podsetimo, nedavno je jedan gastarbajter na ovaj način zaustavljen kod Novog Sada, a registrovana mu je brzina od 270 km/h.
(Telegraf.rs)