Deca-robovi i dalje beru kakao
Dejvid Mekenzi sa CNN-a putovao je u srce Obale Slonovače kako bi istražio šta se dešava sa decom koja rade na poljima kakaa
Najlakše je reći da trgovina ljudima predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava i da se protiv nje treba boriti, a prečesto se (pogrešno) pretpostavlja da "moderno ropstvo" postoji samo u dalekim zemljama.
Ali sve su šanse da ste barem jednom u životu kupili, pojeli ili obukli nešto što je nastalo kao proizvod rada robova. Pre deset godina najveće svetske kompanije čokolade obećale su da učiniti sve da spreče dalju eksploataciju dece u industrijama kakaa u zapadnoj Africi, koja daje oko 75 odsto ukupne svetske proizvodnje, ali malo se uradilo izrabljivanje nestalo.
Jer, dokumentarac CNN-a pokazuje da se broj dece koja rade na plantažama kakaa u Obali Slonovače i u drugim afričkim zemljama, procenjuje na oko 100.000.
"Nažalost, tokom poslednjih deset godina beležimo veoma mali napredak u primeni obaveza. Deca i dalje rade", kaže Kris Bajer, naučnik Univerziteta Tulejn, koji je se takođe bavio ovom problematikom, pet godina u Obali Slonovače i Gani analizirajući situaciju na terenu.
(Izvor: CNN)