VELIKA PREVARA O KOJOJ SE MALO ZNA: Ovi lekovi u Srbiji su falsifikati, obratite pažnju

- U Srbiji najviše ima falsifikovane vijagre, kamagre i cijalisa, zatim lekova za dijabetes i hipertenziju a na trećem mestu su medikamenti za rak - navodi šef Odseka za suzbijanje kriminala u oblasti intelektualne svojine u MUP mr Mikailo Tijanić

Oko 700.000 ljudi godišnje umre u svetu od falsifikovanih lekova koji se najviše kupuju preko interneta a na kom je više od 50 odsto neispravno. U Srbiji se najviše mogu naći falsifikovani takozvani lajf stajl lekovi među kojima prednjače oni za potenciju,  na drugom mestu su medikamenti za šećernu bolest i visok krvni pritisak, a na trećem lekovim za kancer. 

PANIKA ZBOG LAŽNIH LEKOVA U SRPSKIM APOTEKAMA: Neuhvatljiva mafija ih potura narodu, potrebna je hitna akcija

Ovakvi lekovi, kojih je sve više i čije je oglašavanje na internetu sve eksplicitnije, predstavlju veliku pretnju po zdravlje pacijenata. Oni ili ne sadrže uopšte aktivnu suspstancu koju bi trebalo, ili je nema dovoljno. Umesto neophodnih sastojaka, za njihovu izradu, često se koriste toksične materije, pa se u takvim lekovima nalaze teški metali, antifriz, otrov za pacove, prah cigle, a boje se farbom za puteve.

Oko 75 odsto falsifikata potiče iz Indije i Kine, koja je i glavni protagonista. Proizvode se u neodgovarajućim uslovima - ilegalnim laboratorijama napravljenim u podrumima, šupama.

- Na našem tržištu, na prvom mestu, najviše ima falsifikovane vijagre, kamagre i cijalisa, zatim lekovi za dijabetes i hipertenziju a na trećem mestu su lekovi za rak - navodi šef Odseka za suzbijanje kriminala u oblasti intelektualne svojine u MUP mr Mikailo Tijanić.

SMRT VAS VREBA NA PIJACAMA: Evo šta STRAVIČNO može da vam se desi ako kupujete LEKOVE na buvljaku! (FOTO)

Klinički farmakolog dr Lepa Jovanović iz Gradskog zavoda za gerontologiju objašnjava da terapijskog efekta prilikom uzimanja lažnog leka uopšte nema dok neželjena dejstva mogu biti fatalna.

- Svaki organizam reaguje drugačije, sve je individualno, ali od neželjenih posledica najviše su zastupljene subdoziranost ili predoziranost. Ona nastaje u vrlo kratkom roku. Ono što je problem jeste da mi ne znamo šta možemo da očekujemo kada neko uzme takav lek jer ne znamo kakav je njegov sastav. Uglavnom, rizik je i brži i veći - objašnjava dr Jovanović na konferenciji o falsifikovanim i krijumčarenim lekovima koja je danas održana.

OVAJ STRIP MOŽE DA VAM SPASI ŽIVOT: Inspektorka Lana Tafi otkriva sve o falsifikovanim lekovima

Prema njenim rečima ispravan lek sastoji se od jedne ili više supstanci.

Svaki lek osim ispitivanja mora da ima i dozvolu Agencije za lekove, koja odobrava i pakovanje leka i uputstvo za upotrebu. Svaki lek mora da sadrži  ime, zatim zaštićeno ime, rok upotrebe, datum proizvodnje, serijski broj, ime proizvođača... - navodi ona.

(Lj. Račić - lj.racic@gmail.com)